Отбелязваме половин век от изстрелването на неуспешната мисия Луна 15

1
272
Добави коментар
redbul80
redbul80

14 юли 2019 г. 12:30 ч. На 13-ти юли 1969 г. СССР изстрелва мисията „Луна 15“, с която се опитва да обере поне малка част от лаврите в лунната надпревара. Остават броени дни до изстрелването на пилотирания кораб „Аполо 11“, с което американците ще отбележат победа в състезанието. СССР вече са се простили с надеждата да пратят човек до Луната, както вече писах наскоро. На 3-ти юли 1969 г. са се опитали да изстрелят свръхтежката ракета „Н1“ с пилотирана лунна архитектура. Ако изстрелването е било успешно, може би през следващите дни съветските специалисти са щели да изстрелят пилотиран кораб „Союз“, който да наближи архитектурата и екипажът му да се прехвърли на него посредством процедура, наречена „подсадка“. Но това не се случило – „Н1“ експлодирала няколко секунди след изстрелването и напълно унищожила стартовата площадка. Ракета може да бъде заменена, но стартовата площадка е една. Нямало шанс СССР да пратят човек до Луната преди „Аполо 11“.

Но ако асото е изиграно, в тестето все още има една десятка. „Луна 15“ е възвръщаема лунна мисия. Макар и без хора на борда, ако тя успее, ще кацне на Луната, ще вземе проби, след което ще отлети и ще достави пробите на Луната напълно в автоматичен режим. Чудесна възможност за социалистически режим да заяви – може и без хора, но ние правим същото, което правят и вашите астронавти. 

Изстрелването на „Луна 15“ е благополучно и тя започва своето междупланетно пътешествие. Автоматичната станция се опитва да кацне на Луната на 21-ви юли, докато Армстронг и Олдрин са още на повърхността. Но вместо да се спусне меко, мисията се разбива сред лунните планини.

През следващите години много хора, които симпатизират на тоталитарния режим, ще се опитат да направят алтернативен прочит на историята. Те ще кажат, че целта на СССР никога не е била да прати човек на Луната, защото … (изберете си любимото обяснение). Или ще кажат, че не може да се говори за „край“ или „спечелване“ на лунната надпревара, понеже продължавала и днес. Това са жалки оправдания. През 60-те години САЩ и СССР наистина са участвали в състезание кой ще стигне пръв до Луната. И всички научават, че съветските ракети са експлодирали. Всички са наясно, че спускаемите апарати са се разбили. В едно състезание има един победител, а второто място си остава второ. Съветските специалисти са участвали в състезанието – и са загубили епично. Дори и това, че по-късно са успели да пратят луноходи и възвръщаеми роботизирани експедиции, не променя факта, че вторите са си втори. 

Останалото е кисело грозде. 

„Луна 15“ – илюстрация