Как е бил построен град Нан Мадол? Нан Мадол все още остава в списъка с най-големите загадки в света. Изоставеният град лежи частично потопен в непосредствена близост до източния бряг на остров Понпей.
Нан Мадол е единственият известен древен град, който е построен на върха на коралов риф. Смята се, че изграждането на този мистериозен град е започнало преди 1500 години.
За тези, които не знаят, Понпей е остров, намиращ се на около 1600 км североизточно от Нова Гвинея и е един от четирите щата на Микронезия.
Нан Мадол, който е с площ от 28 кв.км, е известен като „Тихоокеанската Венеция“, още от откриването му от европейците в началото на 19 век.
Мегалитният град е построен върху коралов риф и е пресечен от изкуствени канали. Архипелагът се състои от изкуствени острови и се смята, че е бил столица на древна държава.
Островите са построени от гигантски базалтови греди, някои от които тежат по 20 тона, а други стигат до 50.
Мистериозно строителство
Тайната на Нан Мадол започва с факта, че нищо за изграждането му може да се обясни. Учените и археолозите не са успели да разберат със сигурност как е бил построен града. Те колективно посочват, че изграждането на града е „необяснима загадка“.
Общото тегло на черните скали, от които е изграден града възлиза на 750,000 метрични тона, средно по 1850 тона на година в продължение на четири века. Базалтовите греди стигат до височина от 10 метра и тегло до 50 тона всяка.
Това, което е още по-загадъчно е, че хората от династия Сал Дельор, които са живели там, не са имали макари, лостове или метал, за да си помогнат в изграждането.
Това означава, че за да построят града е трябвало да местят по 2,000 тона камъни всяка година, в продължение на 400 години
Това, което със сигурност знаем е, че комплексът е изпълнявал както политическа, така и религиозна (култова) роля. Населението му почти сигурно не е надвишавало 1000 души, въпреки че наскоро бе заявено, че дори не е надхвърляло 500.
Предполага се, че е имало тунел за бягство, започващ от центъра на Нан Мадол, който е бил построен чрез сондаж надолу през рифа, за да се излезе в океана. Водолазите продължават да търсят „тайният“ маршрут, но досега целият тунел не е бил открит.
Въпреки това, досега са открити редица други недовършени тунели. За жалост, няколко водолази са изчезнали през 2012 г., при проучване на най-големият тунел.
Сетланс