Отбелязваме 60 години от полета на първия метеоспътник и началото на космическата метеорология!

1
116
Добави коментар
redbul80
redbul80

Първата телевизионна снимка на Земята от космоса, заснета от спътника „TIROS-1“. Photo credit : NASA

2 април 2020 г. 18:45 ч.

Светослав Александров. Когато отбелязваме космически годишнини, повечето хора се сещат за първия спътник, за първите космонавти и за кацанията на Луната. Така много други събития остават забравени. Вчера, на 1-ви април, отбелязахме цели шест десетилетия, откакто САЩ изстреля първия в историята на човечеството метеорологичен спътник. Запомнете това – една година преди полета на Гагарин, благодарение на американските технологични гении, настъпва едно от най-преломните събития в космонавтиката. Раждането на космическата метеорология променя живота на всеки един от нас. 

Спътникът „TIROS-1“ е изпратен в космоса на 1-ви април 1960 г. посредством американската космическа ракета „Тор-Ейбъл“. Спътникът тежи около 122 килограма и на борда му има две телевизионни камери. „TIROS-1“ обикаля около Земята на височина от около 600 километра и комуникира с две наземни станции. 

Сателитът работи в продължение само на 78 дни – твърде кратко, ако трябва да го сравним с модерните метеоспътници, които понякога функцират в продължение на години, даже десетилетия. Но за тези 78 дни „TIROS-1“ успява да изпрати 19 389 снимки на Земята и нейната облачна покривка. Така е доказано, че изкуствените спътници могат да се използват за изучаване на метеорологичните явления и за прогнозиране на времето.

До 1965-та година са изстреляни общо десет спътника от серията „TIROS“. И това е само началото – тези дебютни сателити работят в околоземна орбита. През 1975-та е изстрелян първият спътник „GOES“, който вече се намира в геостационарна орбита – т.е. може да наблюдава една и съща точка над Земята постоянно, което още повече подобрява метеорологичните прогнози.  

За повече информация: НОАА

Подкрепете добрите новини! Можете да подпомогнете Светослав Александров и КОСМОС БГ в Patreon, или да направите дарение чрез Epay или Paypal (за повече информация – на този линк). 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/