С какво постигнатото от Мъск е по-добро от ранните постижения на СССР?

2
113
Добави коментар
redbul80
redbul80

На кадъра: космическият кораб „Крю Драгън“ е скачен към МКС. Photo credit : NASA TV

5 юни 2020 г. 20:45 ч.

Светослав Александров. Тъй като много хора продължават да дуднат и да повтарят опорката, че постигнатото от Илон Мъск не е нищо по-различно от това, което са направили СССР през 60-те години на миналия век, реших да поясня за недоразбралите. 

През 1911 и 1912 г. Скот и Амундсен са първите, които достигат Южния полюс. Минават 46 години, преди сър Едмънд Хилари да повтори същото. Каква е разликата? Разликата е, че Скот и Амундсен го правят с кучешки впрягове, докато Хилари – с моторни машини. 

Подобна аналогия може да се направи и с първите пилотирани космически мисии сравнени настоящите. Каква е разликата между полетите на Юрий Гагарин и Джон Глен, и този на Боб Бенкен и Дъг Хърли? На пръв поглед никаква – освен че Бенкен и Хърли са изпратени в космоса с ракета, направена от въглероден композит, със съвременни компютри и Linux-базирана операционна система и с контролен пулт, оборудван с тъчскрийн дисплеи. 

Все области, в които руснаците изостават.

И преди да ме обвините за пореден път във „-филия“ и „-фобия“, държа да подчертая: никой не отрича постигнатото от руснаците, нито факта, че десет години вярно превозваха астронавти и космонавти до Международната космическа станция. Но те не могат да го направят със съвременни технологии. Давам елементарен пример – Русия не е в състояние да построи космически кораб от въглероден композит. Липсва такова производство. Това е причината поради която, както писах преди няколко дни, производството на корпуса на новия частен руски космически кораб „Арго“ ще е в Германия. Естествено, държавната космическа програма под шапката на Роскосмос не може да си позволи подобен лукс – там всичко трябва да е руско производство. Или поне доколкото е възможно, защото ги е страх да не ги критикуват като американците – „вижте, изстрелват спътници с руски двигатели“. Поради тази причина корпусът на новия космически кораб „Федерация“ („Орел“) ще е от алуминий. 

На пръв поглед – нищо особено. Какво значение има? Важното е да вози хора в космоса, пък начинът как става, голяма работа. Сериозно ли има хора, които още разсъждават така? По тази логика новите технологии нямат никаква стойност. Тракторът не е никакво изобретение – в крайна сметка той прави същото, което правят хората още от древни времена – да оре, само че с гориво, а не с животински впряг. Голяма работа, че днес хората карат коли – нали откакто свят светува, хората могат да яздят коне. 

За съжаление много т.нар. „космически ентусиасти“ в България, потопени в миналото, не могат да осъзнаят тази елементарна истина. Слава Богу, в Русия има достатъчно умни хора, които са казали същото преди мен. Или ако цитирам думите на ст.н.с. и кандидат на физико-математическите науки Владимир Сурдин: „Мы эксплуатируем свою старую технику и допускаем к ней тех же американцев, давая им возможность разрабатывать новые технологии. Это все равно что возить людей на лошади, пока они не сделают себе современный автомобиль. Через год американцы отправят в космос новые пилотируемые аппараты и скажут нам спасибо. А еще есть частные фирмы вроде компании Илона Маска со своими перспективными программами.“

Нещо неясно? И моля ви, не почвайте да ми приказвате, че машините от 60-те и 70-те са по-надеждни, докато днешните модерни машини с компютри забиват. Не заради нещо друго, а защото никой от вас не би си написал ежедневните документи на пишеща машина. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/