Първо в Скандал! Вижте бъдещите къщи на братя Диневи в изсечената гора на Св. Влас

2
146
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Имот от скандална държавна заменка в гората над Св. Влас, собственост на братя Диневи, вече се застроява с ваканционно селище.

Строителството е в боровата гора над Св. Влас, която е изсечена. Това е поредният строителен скандал на българското Черноморие,  за който първо „Скандал“ съобщи вчера.

На мястото на гората са изникнали на груб строеж осем ваканционни къщи от бъдещото екоселище “Венид Еко Вилидж”.

В случая  става дума за терен от заменките, признати от ЕК за схема за държавна помощ. През 2019 г. държавата е оценила размера на помощта на 1 128 980 лв. Сега обаче тя не може да открие бившия собственик, за да си ги прибере. А още през 2008 г. той е успял да продаде терена с огромна печалба, пише столичен сайт.

Историята на имота е показателна за механизма на разграбване и унищожаване на зелените ресурси на България, в който дейно участие вземат властите и конкретно екоминистерството, призвано да ги опазва.

Имотът с кадастрален номер 11538.15.156 е обект на заменка през 2007 г. Тогава фирмата “Маркетинг В”, свързана с бизнесмена Борислав Гигов, заменя свои 540 декара гори в Миджур, Белоградчик, Говежда и Чупрене срещу 52 декара в Свети Влас, собственост на държавата. Дотогава имотът се е водел “Дървопроизводителна гора”.

Месец след заменката е вписан анекс към договора, според който новият собственик няма право да променя предназначението му, освен по Чл. 14 от Закона за горите. Това изобщо не пречи още в края на същата година, на на 6 декември 2007 имотът да бъде изключен от горския фонд.

Междувременно заменената гора сменя собственика си веднага. Две седмици след заменката тя е продадена от “Маркетинг В” на “Белведере резорт” ООД, която е дъщерна на “Маркетинг В”. 30% в “Белведере резорт” държи лично Борислав Гигов.

Веднага след покупката “Белведере резорт” инициира процедура по екологична оценка на ПУП-ПРЗ за жилищно застрояване на имота, която завършва с положително становище на РИОСВ БС-218-ЕО/2007. А на 6 декември 2007 имотът е изключен от горския фонд въпреки уж забраната вписана в договора за заменка.

Вече готовият за строителство имот е продаден на 24.07.2008 от Белведере резорт на фирмата “Венид ООД” за скромните 3,4 милиона лева.

След тази сделка следва затишие от няколко години, вероятно свързано с настъпилата финансова криза. Но през 2019 г. Венид ООД активира плановете си за екоселище и получава 9 разрешения за строителство за проект “Венид Еко Вилидж” от Община Несебър.

Диневи не губят време и започват веднага строителството на бъдещото луксозно ваканционно селище, което изниква на груб строеж през зимата на 2020 г.

Селището на братя Диневи ще е с РЗП 11 400 кв.м. и от страницата на проект може да бъде видян тук. Имотите се продават от 1300 евро на кв. м. При пълна реализация на имотите те ще донесат на инвеститорите към 15 милиона евро.

Тъй като заменката е призната от ЕК за част от схема за държавна помощ, държавата ще си я търси от бившия собственик “Маркетинг В”. По информация на Медиапул успехите в това направление са мижави. МЗХГ не е успяло да открие “Маркетинг В”, за да ѝ връчи акта за помощта, оценена на 1 128 980 лева. А ако “Маркетинг В” не плати, държавата ще трябва да плати на ЕС несъбраната помощ.

Въпреки проактивната дейност на държавата в лицето на МОСВ, за да узакони напълно отхапаните от горския фонд декари, остава мистерия кога и как е направена оценка за съвместимост с “Натура 2000” на инвестиционното намерение. Ако такава няма, това представлява нарушение на ЗБР и чл. 6.3 от Директивата за хабитатите. И вещае нови глоби от ЕС, които пак ще бъдат платени от държавата.

Цената от 3,4 милиона лева платена от Диневи за този имот показва също от МЗХГ са прикривани реалните щети от заменките. По оценките на “Агролеспоект” този имот имал пазарна цена от 1,26 милиона лева. Явно оценителите са изпуснали да отчетат сделката със самия него за 3,4 милиона или три пъти повече, макар че твърдят че са отчитали цените от 2007 до 2009 година.