УСПЕХ: Ракета Фолкън 9 изведе спътник и счупи рекорд по възвръщаемост!

1
136
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

21 юли 2020 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Много хора, включително и някои работещи в космическата индустрия, смятат усилията на СпейсЕкс в областта на възвръщаемостта за загуба на време. Тези скептици ни напомнят за горчивите уроци от космическите совалки, които, макар и да бяха частично възвръщаеми, се оказаха скъпи, сложни за поддръжка и трудно подготвяни за полети. Довчера рекордът за най-кратко време между два полета на една и съща система за изстрелване се държеше от американската совалка „Атлантис“ – през 1985 г. тя успя да излети в космоса, да се върне и след 54 дена да бъде подготвена за повторна мисия. 

Считано от днес обаче рекордът принадлежи на американската компания СпейсЕкс. Тази нощ в космоса излетя ракета „Фолкън 9“ и тя благополучно изведе в космоса южнокорейски спътник. Това бе същата ракета, която на 30-ти май изпрати на път към МКС астронавтите Боб Бенкен и Дъг Хърли. Отне само 51 дни на специалистите да я подготвят за повторен полет, така счупвайки рекорда на „Атлантис“! 

Ето накратко фактите от днешното изстрелване: стартът на „Фолкън 9“ бе осъществен от космическия център Кейп Канаверал в 00:30 ч. българско време. Нямаше никакви проблеми от техническа или метеорологична гледна точка. В геостационарна орбита бе позициониран южнокорейския спътник „ANASIS-II“ – това е първият комуникационен сателит на Южна Корея изцяло за военни цели.

На кадъра: първата степен на „Фолкън 9“ след нейното кацане върху „Просто прочети инструкциите“. Photo credit : SpaceX

След като първата степен на „Фолкън 9“ си свърши работата, тя успешно се завърна на Земята върху плаващата платформа „Просто прочети инструкциите“ в Атлантическия океан. По-късно Илон Мъск написа в Туитър, че двете половини на обтекателите също са прибрани благополучно. Така единственият компонент на ракетата, който не се завръща след полет, е втората степен.

Днешната мисия бе 12-та за СпейсЕкс през 2020 година. Но за пръв път през настоящата година компанията на Илон Мъск проведе специализиран полет за клиент, различен от НАСА, американските военни или за спътниковия интернет на СпейсЕкс „Старлинк“. По-нататък през следващите седмици очакваме още един старт за чуждестранен клиент – в космоса ще бъде изстрелян аржентинският спътник „SAOCOM-1B“. Полетът бе насрочен първоначално на март, но заради коронавирусната пандемия бе отложен, тъй като наземните екипи не можеха да се трудят заради наложената социална дистанция и рестрикции при пътуване.

Останалите мисии за 2020 година включват полет на „Крю Драгън“ с екипаж, първи полет на новия товарен кораб на СпейсЕкс „Карго Драгън“, както и изстрелване на единствената действаща свръхтежка ракета „Фолкън Хеви“ за мисия на военновъздушните сили на САЩ. 

Видеозапис от днешния полет: Youtube връзка

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/