УСПЕХ: Европейската ракета Ариана 5 изпрати в космоса три космически апарата!

1
131
Добави коментар
redbul80
redbul80

Кадър от излитането тази нощ. Photo credit : Arianespace

16 август 2020 г. 10:00 ч.

Светослав Александров. Европейската космонавтика възобнови своите изстрелвания за пръв път от началото на пандемията. Тази нощ в 01:04 ч. от космодрума Куру във Френска Гвиана излетя ракетата „Ариана 5“, а в космоса бяха изведени общо три космически апарата – спътниците „Galaxy-30“ и „BSAT-4B“, както и обслужващата мисия на Нортроп Груман „MEV-2“ за удължаването на живота на стари сателити. 

Това бе третия полет на европейската ракета „Ариана 5“ за 2020-та година, но първият след продължителното прекъсване, наложено в средата на март заради COVID-19. Последно на 18-ти февруари в космоса бяха изстреляни спътниците „JCSAT-17“ и „GEO-KOMPSAT 2B“.

Нека да се върнем на днешната мисия. Спътникът „Galaxy-30“ е с общо тегло 3 298 килограма. Той бе първият, който беше освободен от горната степен на „Ариана 5“ – това се случи 27 минути след старта. Сателитът е собственост на Интелсат, очаква се да работи 15 години и ще осигурява мобилни и мрежови услуги, сред които поточно предаване на висококачествено видео. 

Седем минути след разделянето на „Galaxy-30“ се отдели и организираната от Нортроп Груман мисия „MEV-2“ с общо тегло 2 875 килограма. Това е уникален роботизиран апарат – той може да се скачва със застаряващи и все още работоспособни спътници. Осигурявайки им нужното гориво, апаратът е в състояние да удължи живота им с години наред, вместо да се налага сателитите да бъдат извеждани от работната си орбита.

Тринадесет минути след „MEV-2“ и серия от маневри, контролирани от бордовия компютър на „Ариана 5“, бе освободен и „BSAT-4B“. Спътникът има общо тегло 3 530 килограма и ще осигурява висококачествени телевизионни услуги на територията на Япония. И този сателит се очаква да работи 15 години. 

Днешният полет бе уникален и с това, че ракетата „Ариана 5“ имаше някои съществени модификации. Една от тях бе свързана с прилагането на нова бордова технология, наречена Kassav. Технологията позволява изпращането на детайлна телеметрична информация в реално време към полетния екип на космодрума Куру.

Променен е и обтекателят на ракетата с цел намаляването на стреса по време на разхерметизирането при отделянето на двете половини. Промяната се налага заради предстоящия полет на космическия телескоп „Джеймс Уеб“ през 2021 г., който е много чувствителен и евентуално сътресение може да повреди чувствителните му компоненти. Днешният полет бе първият за „Ариана 5“ с новия обтекател.

Още една модификация касае авиониките и навигационните системи – те са вече по-леки с 85 килограма заради елиминирането на металните компоненти и използването на нови материали. Това увеличава товароподемността на „Ариана 5“ до геостационарна орбита на 10 300 килограма.

Днешният полет бе 109-ти за „Ариана 5“. Европа понастоящем разработва нова космическа ракета „Ариана 6“, която в един момент ще замени предходната версия. 

За повече информация: ЕКА

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/