Ще премахнат ли САЩ визите за българи този път?

1
272
Добави коментар
Novetika
Novetika

Ето че отново заговорихме за отмяна на американските визи за България. Този път поводът е изявление от 26 октомври 2021 г. на министъра на вътрешната сигурност на САЩ, Алехандро Майоркас, който каза, че на дневен ред са четири държави: Израел, Кипър, България и Румъния.

За отпадане на визите за САЩ за първи път се спомена преди 13 години, когато Хилъри Клинтън обещаваше да ги премахне за българи, румънци и поляци, ако спечели изборите. По това време тя беше кандидат за президент от Демократическата партия.

Дали сега има по-голям шанс това да се случи? И какви биха били ползите от това? Потърсих мнението на наши сънародници в САЩ и Канада. Ето какво споделиха те.

Според Толи Георгиев от Минеаполис, щата Минесота, би било добре визите да паднат. Макар че заради високата цена на пътуването до САЩ, с визи и без визи, напливът на българи няма да е голям.

Наталия Василева от Мидълтън, щата Масачузетс, пък се чуди от какво се страхуват в Администрацията на Байдън, та не отменят визите. Едва ли много българи ще останат нелегално в САЩ, смята Василева, понеже животът им ще е труден.

Татяна Петрова, която живее в Монтреал, Канада, се надява, че падането на туристическите визи за Канада отпреди 4 години ще доведе до подобна реакция и в САЩ. Според нея, това би улеснило гостуването на близки и роднини, но не би засилило незаконната имиграция.

Валери Петракиев от Атланта, щата Джорджия, обаче припомня, че падането на визите зависи най-вече от икономическия стандарт на България, с оглед избягване на нелегална имиграция. По думите му, сега ситуацията в България не е добра и инфлацията снижава жизнения стандарт. Затова премахването на визите е по-скоро пожелание, отколкото реалност.

Изискване за процент отказани визи

За да могат България, Кипър и Румъния да станат част от безвизовия режим, трябва да отговарят на един много важен критерий: отказаните неимигрантски визи за предходната година да са под 3%. Или средният брой отказани визи за последните две години да са под 2%.

Именно след покриване на това изискване, полските граждани получиха през 2019 г. правото да пътуват до САЩ без визи.

Тази година това се случи и с Хърватия. Броят на отхвърлените американски визи за хърватски граждани през 2020 г. беше спаднал под 3% и това даде зелена светлина на страната да започне процедурата по отмяна на визите. Така, от 23 октомври 2021 г. хърватите могат да посещават САЩ без виза в рамките на 90 дни.

България все още не покрива изискването за отказани визи, макар да се забелязва тенденция в тази посока. Делът на отказаните американски визи през последните години е, както следва: 2019 г. – 9.75%, 2018 г. – 11.32%, 2017 г. – 14.97%, 2016 г. – 16.9% и 2015 г. – 17.3%.

Единствено през 2020 г. се отбелязва леко покачване – 12.52%.

От началото на COVID пандемията през 2020 г., американското посолство в София предоставя ограничени визови услуги, като разглежда само молби за визи по спешност и ограничен брой молби за визи за работа.

По същите причини, голям брой българи, нуждаещи се от виза за САЩ, отмениха плановете си за пътуване.

Така, ако има откази за виза за периода 2020-2021 г., те вероятно ще са малко. Но дали това ще помогне за отмяна на визите за България, все още не е ясно.