Европейските астронавти поискаха собствен пилотиран кораб, Рогозин им предложи Союз

1
174
Добави коментар
redbul80
redbul80

Снимка от изстрелването на „Союз-СТ“ през този месец. Photo credit : Arianespace

22 февруари 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Миналата седмица европейските астронавти публикуваха призив към Европейската космическа агенция (ЕКА) да се ангажира върху създаването на пилотиран космически кораб, за да може Старият континент да е независим по отношение на превоза до орбита. Обосновката на астронавтите е логична – ако Европа продължи да разчита на други държави, те могат да не се съобразяват с европейските нужди и ценности. 

В отговор на това искане ръководителят на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин предложи площадката за „Союз“ на европейския космодрум Куру във Френска Гвиана да бъде дооборудвана, за да е в състояние да поддържа пилотирани мисии. Това предложение е абсурдно поради текущата геополитическа обстановка. 

„Смятам, че в настоящия момент е важно Русия и Европа да намерят нови сфери и направления за сътрудничество“, написа Рогозин в Туитър. „Един такъв проект може да бъде дооборудването на стартовия комплекс за „Союз“ във Френска Гвиана до пилотирано равнище. Ако европейските космонавти искат да имат възможност самостоятелно да стигат до МКС, то използването на доказания, най-надежден пилотиран кораб „Союз-МС“ с не по-малко надеждната ракета „Союз-2″ от френския космодрум, след като бъдат обучени от нашите специалисти, според мен е отлична идея. Това ще осигури икономия на европейските данъкоплатци от порядъка на милиарди евро и ще предостави на европейската космонавтика възможност бързо да влезе в клуба на космическите държави, притежаваща всички компетенции за пилотирани полети“. 

Но както споменава журналистът Ерик Бъргър от Арс Текника, предложението е абсурдно поради следните причини:

1. Предложеното от Рогозин „решение“ е подигравка с искането на европейските астронавти за „независим“ достъп. Това би означавало руснаците да произвеждат и да доставят вече построени ракети на европейците. Не е ясно защо Рогозин смята, че вариантът е по-независим в сравнение с обикновеното закупуване на места на борда на космическите кораби на СпейсЕкс „Крю Драгън“.

2. Рогозин изказва предложението в момент, когато Русия е на ръба да нападне Украйна. Геополитическият проблем е комплексен, но руският залог е най-големият риск за европейската стабилност след Втората световна война.

3. В своята молба за независим достъп европейските астронавти дори цитириха енергийната зависимост като лош модел, който не трябва да се следва при търсенето на пилотирана космическа система. Много европейски нации разчитат на Русия за природен газ. „Ние ще бъдем клиенти-купувачи в неизгодна позиция, повтаряйки грешките от миналото в други стратегически области, които ни оставиха зависими от външни играчи в енергийните ни изисквания“, категорични са астронавтите в своето становище.

4. На последно място – идеята за пилотирани мисии от Куру бе обсъждана преди две десетилетия, когато геополитическият климат беше много по-спокоен, след което бе отхвърлена. Ако тогава не се случи, да се мисли за този сценарий при настоящата ситуация е нелогично. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/