ПОТВЪРДЕНО: Самолетът-носител Ан-225 Мрия на совалката Буран е унищожен от руската войска!

1
246
Добави коментар
redbul80
redbul80

Останките от „Мрия“, показани тази сутрин по руския „Първи канал“

4 март 2022 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. След продължителни спекулации, днес вече знаем със сигурност – легендарният самолет Ан-225 „Мрия“ е бил напълно унищожен от руската войска през първите дни от войната в Украйна! 

„Мрия“ бе проектиран да превозва съветската космическа совалка „Буран“ и по изумителен начин успя да я надживее с близо две десетилетия (напомням на читателите, че совалката бе повредена непоправимо след срутването на покрива на нейния хангар през пролетта на 2002 г.). Но вече и историческият самолет го няма. Отиде си славната „Мечта“! 

Точно така – значението на украинската дума „мрiя“ е „мечта“. Колкото забележителен е самолетът, толкова забележителен е и начинът, по който получава името си през 80-те години – за пръв път съветски летателен апарат е кръстен с украинско название, резултат от либерализацията на режима на СССР по времето на перестройката на Горбачов. 

Причината, поради която Ан-225 „Мрия“ е създаден, се корени в необходимостта съветските совалки да бъдат превозвани от пистите, където кацат, до космодрума Байконур, откъдето се изстрелват. Дотогава космическата програма на СССР съобразява разработката на своите ракети с транспортните си ограничения – предпочитаният превоз на компонентите към Байконур е посредством влак. Но този път дейците на съветската космонавтика получават за задача да копират американските совалки – и се оказва, че нито самолетите Ан-124 „Руслан“, нито хеликоптерите „Ми-26“ могат да се справят с превоза. 

На снимката: Ан-225 „Мрия“ превозва совалката „Буран“. Фото: космическата програма на СССР

Конструкцията на Ан-225 „Мрия“ се оказва изключително сложна задача – на практика „Буран“ изпреварва самолета. Месец след единственото изстрелване на съветската совалка, „Мрия“ се отправя за пръв път в небето. На 13-ти май 1989 г. самолетът пристига на Байконур и провежда пробно излитане с прикачения към него „Буран“, след което двата летателни апарата отпътуват на изложба в Париж. Много от посетилите на изложбата са изумени както от „Мрия“, така от съветската совалка, чудейки се какви ли славни времена предстоят пред космонавтиката. Но нищо подобно не се случва. СССР се разпада през 1991 година и „Буран“ никога не полита отново. През 2002 г. совалката е унищожена след срутването на хангара, в който се помещава. 

Съдбата на „Мрия“ обаче е по-добра. В началото на 21-ви век предприятието „Антонов“ преобразува самолета в комерсиален превозвач на големи товари. Като такъв той се доказва успешно и по времето на ковид кризата пренася над 100 тона медицински провизии до Варшава. Макар и вече да не е най-големият самолет в света и да няма нищо общо с космонавтиката (американската компания „Стратолонч“ разполага с по-голям самолет, от борда на който ракети ще излитат в орбита), украинската „Мечта“ си остава символ до сетния му ден. 

Всичко това е вече в историята. Останките от „Мрия“ тънат в прах и пепел – подобно на много други жертви на безумната Кремълска агресия. Путин и неговият подчинен шеф на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин съсипаха толкова много неща – руско-европейската мисия до Червената планета „ЕкзоМарс“, научната програма на телескопа „Спектр-РГ“, комерсиалното бъдеще на ракетите „Союз“. 

Остана единствено Международната космическа станция. Не знаем докога. 

https://www.space-bg.org/

https://www.cosmos.1.bg/