На снимката: спускаемата капсула на „Шенчжоу 13“ е на Земята след безопасно завръщане. Photo credit : CNSA
16 април 2022 г. 08:20 ч.
Светослав Александров. Рано тази сутрин в 05:00 ч. българско време пилотираният космически кораб на Китай „Шенчжоу 13“ с астронавтите Чжай Чжиган, Йе Ганфу и Уан Япин се завърна на Земята. Това бе рекордна мисия за китайската космонавтика – тримата прекараха шест месеца на борда на китайската космическа станция.
Предишният китайски рекорд бе поставен от предходната експедиция „Шенчжоу 12“, като тогава астронавтите престояха в орбита 92 дни.
За САЩ, Русия и страните-партньори от Международната космическа станция шестмесечните мисии са норма, като понякога те могат да бъдат удължени до година – наскоро руският космически кораб „Союз МС-19“ се завърна на Земята с американеца Марк Ванде Хай и руснака Пьотр Дубров, които живяха в космоса 355 дни. А абсолютният рекорд е поставен на орбиталната станция „Мир“ от космонавта Валери Поляков, който прекара там повече от 14 месеца (общо 437 дни и 18 часа). Но китайците тепърва трупат опит и все още догонват руснаците и американците.
Също така на МКС експедиците се застъпват. След днешното завръщане на „Шенчжоу 13“, китайската космическа станция остана безлюдна. През месец май очакваме да бъде изстрелян нов товарен кораб „Тянжоу“ с провизии за следващия екипаж – а той от своя страна ще излети през юни с кораба „Шенчжоу 14“. След като към станцията бъдат добавени двата лабораторни модула „Уентян“ и „Ментян“, което се очаква да се случи до края на календарната година, експедициите ще започнат да се застъпват.
Източник: Синхуа
https://www.space-bg.org/
https://www.cosmos.1.bg/