Древногръцките митове и легенди са измислица, но повечето от тях са основани на малко истина. Такъв е случаят и с горящата планина, дом на огнедишащото чудовище Химера.
Съвременно име на планината е Янарташ и тя се намира в турския Национален парк на Олимпос.
Тук са и руините на древни градове, отдавна изоставени храмове са скатани между дърветата, а над тях се издигат високи планини. Паркът представлява предимно върхове и скалисти плажове, но най-голямо впечатление прави горящата планина. Там, от самите камъни се издигат пламъци – само по себе си рядко явление в света. Разбира се, ако древните гърци не са знаели как се постига това и е трябвало да си измислят чудовища, за да обяснят феномена, днес на помощ идва науката. Причината е газ метан, който излиза от земята и се самозапалва. Счита се, че Янарташ е сред местата с най-много естествено излизащ от недрата на земята метан, като скалният състав допринася за неговото образуване в по-дълбоки слоеве и така планина може да гори в продължение на хилядолетия.
Планината е популярна туристическа дестинация и макар и да има скучно обяснение за пламъците, това не ги прави по-малко впечатляващи. Гледката на множество огньове, които си горят върху скалите самостоятелно и непрекъснато на фона на далечното море, със сигурност е сюрреалистична. Наблизо са и руините на храма на древногръцкия бог на огъня, Хефес, което допринася за митичната атмосфера.
Паркът е защитена зона, а най-доброто време за посещение е между септември и ноември и между март и май. Най-доброто време да се насладите на пламъците е привечер.
Какво ли са си мислели древните хора, виждайки пламъци да излизат от земята? Древногръцкият мит за Химера разказва историята за триглаво огнедишащо чудовище, което тероризира близкия град. Разбира се, както винаги става в древногръцките истории, чудовището е победено от Белерофон, яздещият крилатия кон Пегас герой.
След това планината става обитаема и днес има руини на градове, които също привличат туристи-ентусиасти и почитатели на древни легенди.
Източник: CNN