Археолози, с помощта на технология за лазерно изследване откриват нещо, което вероятно е древен град на цивилизацията на маите под джунглата в южно Мексико.
Изгубеният град е наречен Валериана от изследователите, по името на близката лагуна, която може би е била почти толкова гъсто населена, колкото познатия град Калакмул от времето преди испанците, който се намира в южната част на п-ов Юкатан.
Според изследването, това, което изглежда като обикновена джунгла между известните вече градове на маите, може би също е били населено.
„Предишни изследвания показват, че голяма част от днешното Кампече е било трансформирано от древни жители.“ казва Адриана Веласкес Морлет от Националния институт по антропология и история в Мексико и съавтор на проучването. „Сега, това изследване показва малко известен район, който е бил урбанизиран.“
Установени са над 6479 структури, на площ от около 122 квадратни километра. С техниката се картират различни площи с помощта на Лидар или лазерни пулсации, изпращани от самолет. Така могат да бъдат установени вариации в топографията, които иначе няма как да бъдат открити. Изображенията разкриват структури, които изглежда включват храмови и церемониални сгради, къщи, земеделски тераси и дори нещо, което прилича на язовир.
Структурите се датират на около 250 до 900 година преди Хр., но селището може да го е имало и 100 години по-рано.
Изследователите установяват тези структури след като изследват оригинали изображения от Лидар, създадени през 2013 г. с цел да измерват обезлесяването в района.
Така, историята на цивилизацията на маите, която оставя интересна писменост и повече въпроси, отколкото отговори, се обогатява и може да с окаже, че те са живеели на много по-голямо пространство, отколкото се смяташе досега. Предстои да се проследи на място какво точно представляват структурите.
Източник: AP News