Има ли скрита планета в края на Слънчевата система

739
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Всички сме натъжени от загубата на Плутон, поради което планетите в системата ни се намалиха.

Сега астрономът Майк Браун, който има принос за „понижаването в длъжност“ на Плутон, е напът да се реваншира като намери нова планета. Той вече е открил поне един нов свят в пояса на Кайпер, пръстен от обекти отвъд орбита на Нептун – същия квартал като този на Плутон, но той не се счита за планета.

Според астрономите поясът на Кайпер се състои от останките от формирането на Слънчевата система. Той е 50 пъти по-далеч от Слънцето отколкото е нашата планета и се простира още по-далеч отвъд орбитата на Нептун. Плутон, сега считан за планета джудже, е само малка част от ледените тела, които обикалят там. Една от причините Плутон да не се счита за планета е, че той не заема сам орбитата си, а по нея има и други обекти.

Обектите от пояса на Кайпер обаче са много далечни и трудно се установят. Повече от десетилетие изследователите издирват някоя заблудена планета там.

Ако се намери такава планета, това ще промени концепцията за планетарна система въобще, смятат те.

Търсенето на нова планета не започва сега, а преди цели 175 години.

Откакто е открит Нептун, през 1846 г. поне 30 астрономи са предполагали различни планети, в близост до него, но винаги са грешали.

Браун и колегите му смятат, че има такава планета. Те активно я издирват от 2014 г. насам вдъхновени от едно на пръв поглед незначително откритие. Двама изследователи забелязват че орбитите на няколко обекта отвъд Нептун са странно приближени. Те спекулират, че причина за това може да е планета, която е по-голяма от Земята и нейната гравитация им влияе. Тъй като планетите не са звезди и нямат светлина, те не могат да се намерят толкова лесно, колкото далечни звезди.

Според Браун, всички обекти отвъд Нептун имат орбити, които са обърнати в една посока.

Той публикува няколко статии, в които се дават косвени доказателства за съществуването на планетата Хикс. Екипът проследява тела в пояса на Кайпер, които се отклоняват по траекториите си по един и същи начин, тоест нещо ги „дърпа“ в тази посока.

Една друга опция е нещо наречено „галактически прилив“ – общата сила на звездите в галактиката Млечен Път. Според симулацията на Браун и колегите му обаче, ако там няма планета, обектите няма да се държат така.

Планетата Хикс, според Браун, е „свръх Земя“ обект, 5 до 7 пъти по-масивен от Земята, с орбита около 10-20 хиляди години. Засега обаче не може да се установи къде би могла да бъде тази орбита.

Според други изследвания, скритите в пояса планети биха били много по-малки, а трети проучвания насочват вниманието към голяма и по-различно насочена орбита от тези, които познаваме.

Така се оказва, че планетата съществува в моделите, които отговарят на движенията на телата в пояса на Кайпер, но никой не може да я открие в действителност.

Дали тези аномалии са причинени от други сили, или имаме проблем с концептуалното разбиране на движението на космическите обекти? Или може би астрономите виждат в данните каквото искат да видят?

Най-лесният начин да се установи това е да се открият нови обекти в пояса на Кайпер и да се изследват по-задълбочено. С напредване на технологиите и пускане на все по-мощни телескопи се приближаваме до деня, в който ще можем да надникнем зад орбитата на Нептун и да огледаме внимателно за някоя нова гигантска или по-малка планета, а до тогава изследователите ще продължават да спорят има ли я или я няма планетата Хикс.

Източник: CNN