Как старее човешкият мозък

228
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Изследователите разкриват все повече подробности относно как старее човешкият мозък, кои фактори му влияят и как да запазим когнитивните си функции докато стареем. В светлината на прожекторите са ежедневните упражнения, тютюнопушенето, говоренето на втори език и дори свиренето на музикален инструмент.

Някои аспекти на когнитивните способности, които индикират запазване на когнитивните умения в по-късна възраст, може да са видими още на възраст около 10-11 години.

В ново изследване се установява, че някои от променливите, които се свързват с когнитивното здраве на късна възраст се откриват още в детството, а други фактори са свързани с начина на живот като възрастен.

„Открихме, че неща като да останеш физически и умствено активен, да имаш по-малко „васкуларни“ рискови фактори  като високо кръвно, холестерол), да си пушач или с наднормено тегло, да говориш втори език, да свириш на музикален инструмент и др. показват малки, но откриваеми връзки с това да имаш по-млад мозък.“ казва Саймън Кокс, автор на новото изследване.

Според него, вместо да търсят едно нещо, което е голям риск за когнитивното здраве, те се фокусират върху множество по-малки рискове, които се натрупват, а понякога и се препокриват, за да допринесат за общ повишен риск от стареене на мозъка.

Факторите, свързани с начина на живот, когато се отчетат общо, могат да обяснят около 20 % от разликите в остаряването при отделните хора на възраст 70-82 години.

Данните за изследването са от хора родени през 1921 г. и такива родени през 1936 г., които са тествани на възраст 11, после на 70, 80 или 90-годишна възраст за когнитивни изменения и способности.

„Първо погледнахме ЯМР изображенията на тези участници, когато са били на 73 г. Едно от най-явните неща относно това изследване за мен е колко големи са разликите между тези изображения.“ казва Кокс.

„Въпреки че са на една и съща възраст, някои мозъци изглеждат напълно здрави и няма да се различат от изображения на 30-40 годишни. Други показват множество смалявания и увреждания на бялото вещество, заедно с други елементи, които се свързват с когнитивно остаряване и деменция.“

Бялото вещество е тъканта, която свързва мозъчните клетки (сивото вещество) и останалата част от нервната система и помага с комуникацията както и ги снабдява с хранителни вещества. Намалението на бялото вещество може да забави способността на мозъка да обработва информация.

Има много данни, според които начинът на живот може да допринесе за разлики при остаряването на мозъка. Нередовният сън например е основен фактор за когнитивен спад и проблеми с умственото здраве като цяло и сред рисковите фактори за развитие на деменция.

Упражненията също се свързват с подобрена мозъчна функция.

Редовните прегледи на общото здравословно състояние също ще помогнат за избягването на много от рисковете за когнитивното здраве. Друг индикатор за когнитивно здраве е здравето на костите и мускулния тонус, разказва Кокс.

 

Източник: CNN