Какво разказват пробите от обратната страна на Луната

186
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Изследователи публикуват първи подробен доклад на пробите от обратната страна на Луната, които китайският апарат Чанг‘и-6 донесе.

Това беше първата мисия за събиране на проби от обратната страна на Луната и донесе 1.9 килограма почва, което издигна Китай до световните космически сили.

Пробите съдържат вулканична скала на 2.8 милиарда години, което предполага, че локацията, където е била сондата, е била вулканично активна по това време.

Базалтовият слой на обратната страна е млад в сравнение с този от близката страна. В тези проби няма и радиоактивни елементи, характерни за пробите от програмата Аполо.

Първите проби от Луната са от 60-те и 70-те години на 20 век и пренаписват теориите за формирането на Луната.

Мисиите Аполо обследват 6 локации на близката страна на Луната, близо до екватора. Предишната мисия на Китай, Чанг‘и-5, каца на север, а Чанг‘и-6 – на южния полюс в кратера Пол-Айткен.

Близката страна на Луната винаги е обърната към Земята, затова е по-лесно да се изследва. По-ранни изследвания на обратната страна показват, че тя има различна топография, по-дебела кора, различно разпределение на базалтовия слой и различни концентрации на торий, който е радиоактивен елемент.

Причината за тези разлики все още не е известна. Екип изследователи проучва 108 базалтови фрагмента, които съдържат малки проби от почвата. Повечето от тях са на около 2.8 милиарда години, което се установява чрез изотопите на оловото. Един фрагмент е формиран преди 4.2 милиарда години.

Така се оказва, че Луната е била разтопена много по-дълго, отколкото се смяташе. Не е ясно защо става това, тъй като Луната е малко тяло и би трябвало да изстине по-бързо.

В пробите няма повече калий, редки елементи или фосфор, които генерират повече топлина и биха обяснили по-продължителната вулканична активност, която остава необяснена. В пробите няма и радиоактивни елементи.

Китай разрешава на изследователи от други страни да подадат молби за изследване на пробите след 2 години.

Такива изследвания ще допринесат за международна колаборация между изследователите.

НАСА обаче има малък проблем, защото според американското законодателство не могат да се ползват държавни фондове за колаборация с китайски изследователи и се налага изследователи, свързани с НАСА, да работят с тези проби чрез друго финансиране.

Пробите, които Аполо донесе, се изследват все още и до 2015 г. генерират над 2500 научни статии.

Източник: CNN