Разкриха тайната на лудата краставица

41
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Растението, познато като луда краставица (Ecballium elaterium), се среща в Европа и страните от Средиземноморието, както и някои части на Америка и Африка. Още от времето на Римската империя то предизвиква любопитството на изследователите заради нестандартния начин, по който разпространява семената си. Точно когато семената узреят, плодчетата, наподобяващи малки краставици, се изстрелват от стъблото и изстискват семената навън. Цялото действие отнема само 0.03 секунди, а семената, изхвърлени от 4-сантиметровия плод, се движат със скорост 20 метра в секунда и изминават до 10 метра.

Лудата краставица е роднина на обикновената краставица и тиквичките, но този начин на разпространение на семената е уникален за цялото семейство и рядък сред растенията.

Лудата краставица е описана за първи път в Древен Рим. През XIX век е установено, че семената се изхвърлят чрез промяна в налягането, но от тогава не е изследвана достатъчно подробно, за да се разбере точният механизъм.

Днес, с помощта на 3D скенери и математически модели, учените успяват да пресъздадат и изследват поведението на лудата краставица.

Изглежда, механизмът за изстрелване на семената е по-сложен от просто натрупване на налягане. „Нова идея е, че оптималното разпространение на семената не се дължи само на създаване на налягане в плода,“ казва изследовател на растенията.

Проучването проследява математически как се осъществява движението на лудата краставица.

Тъй като изстрелването на плода е изключително бързо, изследователите го заснемат с високоскоростна камера. След това използват CT скенер, за да изучат вътрешното разположение на семената, разпределението на налягането и физическите промени в стъблото и плодовете. На базата на тези данни, чрез математически модели се симулира полетът на семената и се предвижда къде ще попаднат.

Учените установяват, че дни преди изстрелването на семената, се случват няколко промени. Плодът се напълва с течност, част от която преминава в стъблото, като изправя плодовете под ъгъл от 45 градуса – оптимален за изстрелването на семената надалеч.

След като плодчето се отдели от стъблото, самото стъбло се завърта, създавайки въртене и в плода, което помага за по-доброто разпръскване на семената.

Добре известна концепция за разпространение на семената е, че те трябва да достигнат максимално далеч, за да се повиши вероятността за образуване на нови растения и оцеляване на вида. Лудата краставица явно е усвоила тази стратегия изключително успешно.

Макар да не сме свикнали с „активно“ поведение от страна на растенията, подобни изключения от правилото демонстрират огромното разнообразие от стратегии за оцеляване в дивата природа.

Източник: CNN