Стартъп напредва към ядрен синтез с левитиращи магнити

305
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Новозеландски стартъп, който се занимава с разработка на технологията ядрен синтез, напредва към успех за постигане на почти неограничена чиста енергия.

Ядреният синтез е процес, обратен на ядрения разпад, който се използва в ядрените електроцентрали. Той представлява сливане между атомите на водорода, при което се отделя енергия, подобно на процеса в звездите.

Компанията OpenStar Technologies обяви, че е успяла да създаде плазма с температура 300 хиляди градуса, което е важна стъпка към процеса на синтез.

Според компанията, това е значителен пробив, осъществен с финансиране на стойност около 10 милиона долара. Досега изследванията в тази област са били скъпи и бавни, което до голяма степен ги обезсмисля.

OpenStar е само една от многото компании, действащи в сектора, чиято обща стойност възлиза на около 7 милиарда долара. Въпреки това, всички признават, че пътят е дълъг и труден.

На теория, ядрен синтез е технологията, която може да реши енергийните проблеми на човечеството, защото не отделя вредни емисии и е евтина. На практика, обаче, трябва да се постигне температура от 150 милиона градуса, за да могат водородните атоми да се слеят и да се отдели енергията. Досега това се постига чрез задържане на плазмата между силни магнити. Подходът на OpenStar е иновативен – те затварят магнитите в плазмата.

Реакторът на компанията представлява мощен магнит, който левитира във вакуумна камера с ширина около 4 метра.

OpenStar планира да създаде по-големи модели и да продължи да разработва нови технологии в рамките на следващите 4 години, за да повиши температурата на плазмата.

Според експерти в бранша, фактът, че все повече компании в областта на ядрения синтез привличат инвестиции, показва, че технологията има бъдеще и вероятно то не е чак толкова далечно. Основните предизвикателства са по-скоро технологични, така че някои смятат, че комерсиализацията на технологията може да се случи около края на века.

Други експерти предупреждават, че има разлика между създаването на успешен реактор и неговото свързване с енергийната мрежа.

 

Източник: CNN