Изследователи в Израел откриха един от най-старите религиозни символи в района на Леванта. Нови проучвания показват, че костенурка може да е най-старият символ, почитан от общество в Близкия изток.
В пещерата Манот в Западна Галилея, Израел, са намерени доказателства за духовни ритуали, провеждани преди около 37,000 години. Около 100 души вероятно са се събирали в пещерата около гравюра на черупка от костенурка, издълбана в скала.
Макар да не е напълно ясно какво е символизирала костенурката за тези ранни хора, се смята, че древните жители на Близкия изток са я почитали. Черупки от костенурки редовно се срещат в погребения на изтъкнати личности от Каменната ера.
Пещерата Манот е била обитавана от хора поне от преди 50,000 години. Новите изследвания откриват „ритуално помещение“ в пещерата, а гравюрата на черупката вероятно е направена с еленов рог, открит на същото място. Учените успели да датират минералния слой на рога до същия период, като предполагат, че той е използван като инструмент за гравиране.
Откритието разкрива повече за религиозните практики на хората от Горния палеолит (43,000–26,000 години пр.н.е.). Костенурките често се появяват в религиозни културни практики, като в митологиите на различни народи те играят централна роля. Например, в индийската митология „Акўпара“ носи света на гърба си, докато в китайската и индианската култура се срещат сходни вярвания.
„Освен хранителното си значение, костенурките вероятно са играли важна роля в духовния свят на палеолитните хора заради приликата между черупката и пещерата, като и двете осигуряват защита,“ отбелязват изследователите.
Пещерата Манот е единственият известен обект в Леванта от Горния палеолит с доказателства за ритуално помещение. Това откритие е от ключово значение за разбирането на религиозните практики на хората преди развитието на ранни цивилизации като шумерската.
Източник: Euronews