27 нови и странни видове откриха в Перу

270
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

Изследователи в Перу откриха 27 нови за науката вида животни, включително „риба с глава като топка“ и вид полуводна мишка. Откритието е резултат от експедиция, проведена от организацията Conservation International през 2022 г. Тя обхваща 38 дни в региона Алто Майо в северозападно Перу, който включва около 1,9 милиона акра гори и земеделски земи. Районът, макар и гъсто населен, е сравнително малко изследван по отношение на биоразнообразието и здравето на екосистемите. Изследователите се надяваха да запълнят тези липси с данни, но не очакваха да открият толкова голям брой нови видове. Сред тях са четири бозайника, осем риби, три земноводни и десет вида пеперуди.

„Бяхме изключително изненадани от високото биоразнообразие в район с толкова голямо човешко влияние“, заяви Тронд Ларсен, ръководител на експедицията и директор на Програмата за бърза оценка към Conservation International. Той допълни, че новите видове никога досега не са преминавали през официален научен процес за наименование, което ги прави напълно нови за науката.

Една от най-значимите находки е вид полуводна мишка с плавателни пръсти, адаптирани за живот във вода. Ларсен поясни, че тази група гризачи е „изключително рядка и невероятно трудна за откриване“, като за живота им се знае твърде малко. Видът е намерен в малък участък блатиста гора, застрашен от селскостопански дейности, което го прави приоритет за опазване. Други новооткрити бозайници включват бодлива мишка, плодояден прилеп с къса опашка и джуджевидна катерица.

Сред новите риби бе описана „риба с глава като топка“, която се отличава с уголемена, подобна на топка глава. „Тази странна структура все още е загадка“, каза Ларсен, добавяйки, че може би помага на рибата да открива храна, но функцията ѝ остава неясна.

Общо изследователите регистрираха над 2 000 вида в региона, който обхваща територии от Андите до Амазонка и включва земи на местни общности, градове и села. От тези видове 49 са включени в Червения списък на Международния съюз за опазване на природата като застрашени. Изследователите се надяват, че тези открития ще подпомогнат ефективното опазване на природата в условията на обезлесяване и разширяване на селското стопанство.

Откритията, макар и „нови за науката“, не са били напълно непознати на местните общности. Експедицията включваше помощ от местни индиански изследователи и продължава да работи с тях за опазване на природата. „Тази бърза оценка позволява на нас, общността Ауахун, да защитим културата, природните ресурси и територията си, тъй като имаме дълбока връзка с природата“, заяви Юлиса Туви, представителка на Ауахун, която участва в проучванията. Според нея изследването ѝ е помогнало да разбере взаимодействията между растения, животни и екосистеми.

Ларсен добави, че „главната цел е да предоставим научни данни, които да подпомогнат опазването на природата по начин, който работи както за природата, така и за хората“. Той подчерта, че времето е ограничено за постигане на глобалните цели за опазване на биоразнообразието.

Източник: CNN

Statcounter code invalid. Insert a fresh copy.