Най-странните и скъпи творби на изкуството на новото време

525
Добави коментар
AleksM
AleksM

Светът на изкуството често ни изненадва със странни и провокативни произведения, които предизвикват бурни дебати. Някои от тях стават емблематични заради иновациите и необичайния си характер, докато други шокират с колосалните си цени. Но кои са най-странните и скъпи творби на новото време, които не само разширяват границите на изкуството, но и преобръщат представите ни за стойността му.

Банан за 120 000 долара

През 2019 година италианският артист Маурицио Кателан представи едно от най-обсъжданите произведения в историята на съвременното изкуство, банан, залепен с тиксо на стена. Наречено „Комедиантът“, произведението беше изложено на арт базара Art Basel в Маями и продадено за 120 000 долара.

Идеята зад творбата беше да провокира размисъл за стойността на изкуството и как то се възприема. Макар че бананът в крайна сметка беше изяден от друг артист в знак на протест, това само засили интереса към произведението. Дори и да изглежда тривиално, „Комедиантът“ подчертава важността на концепцията в съвременното изкуство.

„Кучето от балони“

Американският артист Джеф Кунс е известен със своите огромни скулптури, вдъхновени от детски играчки. Една от най-прочутите му творби е „Кучето от балони“. 3-метрова скулптура от неръждаема стомана, която прилича на надуваемо балонено куче.
През 2013 г. една от версиите на скулптурата беше продадена на търг за впечатляващите 58,4 милиона долара, което я направи най-скъпото произведение на жив художник по това време. Творбата символизира носталгията по детството и умението да се придаде лукс и значимост на нещо на пръв поглед обикновено.

„For the Love of God“

Британският артист Деймиън Хърст е известен със своите провокативни произведения, но нищо не може да се сравни с „For the Love of God“, човешки череп, инкрустиран с 8 601 диаманта. Творбата беше създадена през 2007 година и първоначално предизвика огромен скандал, но впоследствие се утвърди като емблема на съвременното изкуство.

Със стойност от 100 милиона долара, черепът е един от най-скъпите арт обекти в историята. Той символизира преходността на живота и човешката обсесия, с богатството и смъртта.

„Everydays: The First 5000 Days“

През март 2021 година дигиталният артист Beeple- Майк Уинкелман, направи революция в света на изкуството, когато продаде NFT (незаменим токен) за 69,3 милиона долара. Произведението, наречено „Everydays: The First 5000 Days“, представлява колаж от 5000 дигитални изображения, създавани ежедневно от Beeple в продължение на 13 години.

Това беше първият случай, в който NFT изкуство беше продадено за такава висока сума, и това утвърди дигиталните активи като легитимен формат в света на изкуството. Творбата не само отбелязва нова ера за артистите, но и подчертава нарастващото значение на блокчейн технологията.

„Invisible Sculpture“

През 2021 година италианският артист Салваторе Гарау продаде „невидима скулптура“ за 18,300 долара. Творбата, озаглавена „Йо Соно“ (аз съм), всъщност е празно пространство, в което скулптурата „съществува“ само като концепция. Гарау обяснява, че скулптурата е „нематериална“ и че нейната стойност се крие в идеята и възприятието на зрителя.

Тази продажба породи огромен дебат относно границите на изкуството и дали самата идея може да бъде произведение.

„Канавката“

Италианският художник Пиеро Манцони шокира света на изкуството през 1961 г., когато създаде своята серия „Канавката“. 90 консерви, съдържащи „артистични екскременти“. Манцони ги оценил на цената на златото по онова време, а днес една от тези консерви се продава за около 300,000 долара. Тази провокативна творба олицетворява идеята за стойността в изкуството и как тя може да бъде субективна.