Сериозната криза, пред която е изправен музеят Лувър, се превръща в държавен въпрос във Франция. Самият президент Макрон ще посети известния парижки музей във вторник, за да отговори на въпросите на директора на музея, Лоранс де Карс в писмото изпратено от него, до министъра на културата Рачида Дати, разкри вестник „Le Parisien“. В писмото директорът изброява проблемите, причинени от запустяването на най-големия музей в света, от температурни колебания, до проникване на вода, които заплашват запазването на неговите произведения.
Този проблем вече има сериозни последствия. През ноември 2023 г. изложба, посветена на рисунките на френския художник Клод Гийо, трябваше да бъде спряна и отложена поради наводнение. Министърът на културата е признал, след като е получил писмото от директора на музея, че институцията е изправена пред сериозни проблеми, които трябва да бъдат решени.
В писмото на директора на музея не се споменава финансиране, но някои оценки, показват, че разходите за обновяване могат да възлязат на 500 милиона евро, което би било предизвикателство за правителството, което имаше сериозни трудности при приемането на бюджета си за 2025 г.
Проблемите на музея засягат много от неговите съоръжения, като се започне със символа му. Стъклената пирамида, разположена на входа, открита през 1988 г. и която вече е „структурно остаряла“. Инфраструктурата е проектирана по това време да поеме 4 милиона посетители. Миналата година Лувърът посрещна 8,7 милиона посетители, всички от които влязоха през западния вход, пирамидата. Тя се превърна в проблем, тъй като нейният парников ефект прави подземната рецепция на Лувъра неприятно гореща през летните дни.
Друг проблем е разпределението на потоците от туристи, които се концентрират в няколко стаи, като тази, в която се намира Мона Лиза, докато други остават почти празни за части от деня. Намирането на нови символи за музея, които да балансират тези потоци, е нещо, върху което институцията работи от известно време. Липсата на места за почивка или хранене, както и тоалетни, са другите проблеми, пред които е изправен музеят.
Според ръководството на музея посещението на Лувъра се е превърнало във „физическо изпитание“. Произведенията на изкуството са трудни за намиране поради неподходящи табели, липса на място за почивка на посетителите и неадекватни санитарни съоръжения.
Към необходимото обновяване, музеят също обмисля изграждането на ново крило за Мона Лиза, както и нов вход в източния край на музея, за да облекчи задръстванията на входа на пирамидата. Според Културния клон на синдиката CGT „не минава ден, без да се види влошаването на сградата. Боята пада, стаите, складовете и работните помещения понякога са наводняват. Електричеството прекъсва, плащанията на кредитополучателите се забавят поради липса на бюджет.“
На 4 март парижкият музей ще проведе годишната си вечеря за набиране на средства със своите покровители, с надеждата да привлече международни знаменитости и звезди от големите къщи за висша мода. Подобно на много публични институции, Лувърът все повече разчита на мобилизиране на собствените си ресурси, прибягвайки до все по-голяма приватизация на своите пространства и патронаж.