Учени са открили органични съединения и минерали, необходими за живота, в безпрецедентни проби, събрани от близкоземния астероид Бену. Това допълнително подкрепя хипотезата, че астероидите са доставили градивните елементи на живота на нашата планета в ранната ѝ история.
Пробите предоставят и уникален прозорец към разбирането на химичните и биологичните процеси, които са били в ход, докато космически скали хаотично се сблъсквали и разпръсквали в младата Слънчева система.
Предварителните анализи на скалите и праха, събрани от астероида, показаха наличието на вода, въглерод, азот и други органични вещества, но точният химичен състав на органичния материал не беше известен.
Сега ново изследване разкрива, че Бену съдържа множество химически градивни блокове на живота, включително аминокиселини и компоненти, които се намират в ДНК.
„Всичко това е изключително вълнуващо, защото предполага, че астероиди като Бену са действали като гигантски химически фабрики в Космоса и са могли да доставят суровините за живота на Земята и други тела в Слънчевата система“, казва Главин, водещ автор на проучването.
Допълнително, второ изследване, публикувано в Nature, открива соли и минерали, жизненоважни за живота, някои от които никога досега не са били идентифицирани в астероидни проби.
Откритията, обявени на пресконференция на NASA, бяха наречени „революционен научен пробив“ от Ники Фокс, заместник-администратор на научния директорат на NASA.
Астероидът Бену е богат на въглерод и представлява така наречения „купчина отломки“ – учените смятат, че той е част от по-голям „родителски“ астероид, който е изгубил фрагменти след сблъсък. Тези откъснати части са се събрали отново, образувайки нова структура.
Групата на Главин е идентифицирала хиляди органични молекулни съединения, включително 33 аминокиселини, които са основните градивни елементи на белтъците.
Сред тях са открити 14 от 20-те аминокиселини, които се използват за изграждане на протеини, както и 19 не-протеинови аминокиселини, много от които са редки или не се срещат в известната биология.
Освен това учените са открили всички пет нуклетиди – аденин, гуанин, цитозин, тимин и урацил, които са основните компоненти на генетичния код в ДНК и РНК.
„Тези органични молекули са били откривани и преди в метеорити, но за разлика от тях, пробите от Бену са напълно запазени и не са били подложени на нагряване при влизане в атмосферата или на земно замърсяване“, обяснява Главин.
„Сега имаме много по-голяма увереност, че тези химически градивни блокове на живота са с извънземен произход и са се формирали в Космоса, а не са замърсители от Земята“.
Минералите, намерени в пробите, съдържат малки количества вода, хваната в тяхната кристална структура. Това означава, че учените могат да изследват евентуални промени в химическия състав на разтворите, които някога са съществували на астероида.
Комбинацията от вода, минерали, соли и органични съединения предполага, че Бену е бил място, където градивните елементи на живота са могли да се комбинират по интересни начини.
Учените смятат, че органичните молекули и водата са били широко разпространени в младата Слънчева система, което подсилва теорията, че астероидите са донесли водата и органичните вещества на ранната Земя.
Следващите изследвания ще се фокусират върху разгадаване на точните механизми, чрез които тези органични съединения са се формирали и еволюирали в Космоса.
Ако бъде потвърдено, че астероидите действително са донесли градивните елементи на живота на Земята, това би било едно от най-значимите открития в историята на науката за произхода на живота.
Източник: CNN