Светлинното замърсяване – терминът за изкуственото осветяване на нощното небе – нараства в световен мащаб. Средно всяка година небето става с 10% по-ярко, като най-бързо тази промяна се случва в Северна Америка.
Много видове страдат от последиците. Всяка година до един милиард птици в САЩ загиват при сблъсък със сгради – глобална криза, изострена от ярките светлини, които ги отклоняват от техните миграционни маршрути през нощта. Неестественото осветление може да дезориентира насекоми и да повлияе на развитието на листата на дърветата. Проучване от 2017 г. установява, че светлинното замърсяване представлява заплаха за 30% от гръбначните животни и повече от 60% от безгръбначните, които са нощни видове.
Морските костенурки, които се ориентират по отразената светлина от небесните тела, за да намерят пътя към океана, често се дезориентират от изкуствени светлини около плажовете, което води до фатална дехидратация или ставане на лесна плячка за хищници.
Хората също са засегнати. Докато здравословните последици от изкуственото осветление все още се изследват, проучванията свързват светлинното замърсяване със затлъстяване, депресия, нарушения на съня, диабет и дори рак.
За разлика от други екологични проблеми като климатичните промени и обезлесяването, светлинното замърсяване би могло да бъде ограничено незабавно – просто като изгасим лампите.
Организацията DarkSky International се бори с проблема, като насърчава по-добри практики за осветление.
Според Рускин Хартли, изпълнителен директор на DarkSky International, усилията за справяне със светлинното замърсяване не трябва да бъдат драстични, за да имат значителен ефект.
„Решенията са прости“, казва той, „и не изискват да се отказваме от нищо, освен от некачественото осветление.“
Експертите по светлинно замърсяване се ръководят от принципа: „Дръж го ниско, дръж го екранирано, дръж го дълговълново“. Това означава осветлението да бъде близо до земята, насочено, за да се избегне разсейването на светлината във всички посоки, и ако е възможно, да бъде с дълга дължина на вълната (обикновено кехлибарено). И най-важното – лампите трябва да се изключват, когато не са необходими.
Някои общности вече следват препоръките на DarkSky, като модернизират осветителните си тела, за да намалят светлинното замърсяване, или просто изключват повече светлини. Организацията работи с общности и природни резервати в 22 държави, като им предоставя подкрепа и официално признаване за положителни промени. Почти 300 места вече са сертифицирани.
През 2022 г. DarkSky, в сътрудничество с Чешката република, разработи европейски политически документ за намаляване на светлинното замърсяване. Той препоръчва „всяка светлина да има ясна цел“, „да бъде насочена само там, където е необходима“ и „да не бъде по-ярка от нужното“.
Документът предлага използването на съществуващите законодателни рамки на ЕС – в областта на биоразнообразието, изменението на климата и енергийната ефективност – за въвеждане на мерки за намаляване на светлинното замърсяване.
Към октомври 2022 г. в девет държави от ЕС са въведени 20 национални законодателни акта, свързани с ограничаване на светлинното замърсяване.
Освен екологичните ползи, намаляването на светлинното замърсяване има и икономически предимства. Електрическите вътрешни и външни осветителни тела консумират между 17% и 20% от световното производство на електроенергия, а намаляването на потреблението означава и по-ниски разходи.
Някои региони вече се възползват от запазването на тъмното небе чрез астротуризъм – нарастваща тенденция, при която туристите пътуват до места с ниски нива на светлинно замърсяване, за да наблюдават звездите.
Въпреки положителните промени, ограничаването на светлинното замърсяване остава предизвикателство, но с нарастващата подкрепа за движението в защита на тъмното небе, все още има надежда за бъдеще, осеяно със звезди.
Източник: CNN