Учени разшифроват древен свитък, който е един от стотиците, овъглени по време на изригването на Везувий през 79 г. сл. Хр.
Артефактът, съхраняван в библиотеките Бодлиан на Оксфордския университет в Обединеното кралство, е петият напълно запазен свитък от Херкуланум, който е виртуално разтворен като част от Vesuvius Challenge – състезание, създадено с цел ускоряване на разчитането на свитъците, които съдържат безпрецедентна информация за Древен Рим и Гърция.
Използвайки изкуствен интелект и други компютърни техники за реконструкция на свитъка и подобряване на четливостта на мастилото, екипът на Vesuvius Challenge успешно създаде първите изображения на текст от свитъка.
Една от първите разчетени думи е древногръцката дума за „отвращение“, която се появява два пъти в няколко колони с текст, съобщиха от библиотеките Бодлиан.
Свитъците биха се разпаднали, ако изследователите се опитат да ги разгънат ръчно, което вероятно би унищожило всяка следа от написаното.
Брент Сийлс, професор по компютърни науки в Университета на Кентъки и съосновател на Vesuvius Challenge заяви, че сред всички свитъци от Херкуланум, сканирани досега, този съдържа най-четливия текст, като химическият състав на мастилото се откроява по-ясно в рентгеновите сканирания.
Изследователите смятат, че мастилото може да съдържа по-плътен елемент, като олово, но са необходими допълнителни тестове, за да се идентифицира точният му състав, който го е направил значително по-четливо в сравнение с другите свитъци, включени в Vesuvius Challenge.
„Въпреки тези вълнуващи резултати, остава още много работа по усъвършенстването на софтуерните методи, така че да можем да прочетем целия този и останалите свитъци от Херкуланум.“ каза Сийлс в изявление.
Методите, базирани на машинно обучение, не декодират текста, а подобряват четливостта на мастилото, използвано за писането на ръкописа. Транскрипцията и преводът на текста ще зависят от учени-филолози, включително тези от Оксфордския университет.
Изследователите продължават да усъвършенстват изображенията на свитъка с надеждата да подобрят яснотата на видимите редове текст и евентуално да достигнат до най-вътрешната част на овъгления свитък, където може да се съхранява заглавието на творбата.
Източник: Euronews