Защо върховен хищник изчезва мистериозно преди 25 милиона години

428
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

С остри, подобни на котешки зъби и тяло, наподобяващо куче, древните хищници хаянодонти някога са били на върха на хранителната верига.

Но цялата им линия е изчезнала преди около 25 милиона години, оставяйки учените да се борят с въпроса какво е довело до изчезването на този върховен хищник.

Сега международен екип от палеонтолози е открил ново парче от пъзела – почти напълно запазен череп на неидентифициран досега вид хаянодонт.  Това откритие може да доближи учените до разбирането на тези страховити зверове и тяхната еволюционна история.

Фосилът е намерен във Фаюмската депресия в Западната пустиня на Египет и е най-запазеният череп от подсемейството, намиран в Африка.

Черепът датира от ранния олигоцен, около 30 милиона години назад, според проучването.

Изследователите нарекли новооткрития вид Bastetodon syrtos, като препратка към египетската богиня Бастет – божество с глава на котка.

Причината е уникално късата муцуна на този хищник, която го отличава от другите хаянодонти.

В съчетание с острите му, подобни на нож зъби, това е давало на Bastetodon изключително мощна захапка, обяснява изследователят Ашкар.

„Можем със сигурност да кажем, че Bastetodon е бил кралят на древната египетска гора“ допълва той.

Откритието дава рядък поглед към период на глобални климатични промени и преобразувания на фауната, когато някои видове изчезват, а нови се появяват заради промени в местообитанията.

Тези изменения оформили хищниците, които познаваме днес – котки, кучета и хиени, казват учените.

Фосили на хаянодонти са намирани в Северна Америка, Европа, Азия и Африка.

Някои от тях са достигали размери на носорози, докато други са приличат на дребни невестулки.

Древните хищници са редки находки, защото екосистемите съдържат много по-малко хищници, отколкото тревопасни животни.

Но изключително запазен череп, като този на Bastetodon, дава безценна информация за конкретните характеристики на вида, касаещи размерите на мускулните захващания спрямо зъбите, големината на мозъка и силата на обонянието

Преди около 34 милиона години се случва събитие, известно като границата между еоцен и олигоцен – глобално захлаждане, причинило масови измирания и големи промени в животинския свят.

Хаянодонтите, които оцелели след този катаклизъм, показват, че тези животни са били изключително адаптивни и устойчиви.

Няколко милиона години по-късно те напълно изчезват, като на тяхно място се появяват предшествениците на съвременните котки, кучета и хиени.

Запълвайки липсващите парчета от фосилния запис, палеонтолозите се надяват да разберат защо тези успешни хищници са изчезнали и колко натиск от околната среда може да издържи една еволюционна линия, преди да се заличи напълно.

Източник: CNN