В Нова Зеландия избраха „буболечка на годината“

513
Добави коментар
Полина Йорданова
Полина Йорданова

От всички възможни насекоми, които новозеландците можеха да изберат за победител в международния конкурс, те не се спряха нито на най-красивото, нито на най-полезното.

Победител в тазгодишния конкурс „Буболечка на годината в Нова Зеландия“ стана новозеландският кадифен червей (Peripatoides novaezealandiae). Това ежегодно, не съвсем научно социално състезание се организира от Ентомологичното дружество на Нова Зеландия и тества вкусовете на любителите на насекоми по света.

Почти 25 000 гласа бяха подадени от близо 10 000 души по целия свят. Те трябваше да изберат трима фаворити от списък с 21 номинирани насекоми, сред които ларви, мравки, щурци и мухи.

След Нова Зеландия, най-много гласове бяха подадени от Северна Америка, Европа и Австралия – като 35 гласа дори бяха отчетени от „лодка в океана“.

Новозеландският кадифен червей е вид перипатус – мекотело безгръбначно, което съществува от милиони години. Те са толкова древни, че често ги наричат „живи вкаменелости“.

Кадифените червеи приличат на гъсеници, но имат къси, тумбести крака, с които бавно пълзят из гниещите листа в сенчести, влажни места в Нова Зеландия, Австралия, Африка, Южна Америка и части от Азия. В Нова Зеландия дължината им варира от 2 до 5 см, но в други части на света могат да бъдат и по-големи.

Тези същества са наречени „кадифени червеи“ заради меката си текстура, но всъщност са безмилостни хищници. През нощта те ловуват други нищо неподозиращи безгръбначни, като ги атакуват със струи лепкава течност, за да ги парализират. След това използват слюнка, за да разтворят вътрешностите на жертвата в хранителна „супа“. През деня се крият в гниещи дървета, изчаквайки настъпването на нощта.

Конкурсът тази година не носи награда, освен повишена осведоменост за този малко познат хищник, подпомогната от няколкостотин долара дарения.

Битката за първото място беше изключително оспорвана – разликата между победителя и второто място беше само 100 гласа.

Второ място зае новозеландската богомолка, която беше близо до победата.

На трето място се класира гигантският скачащ бръмбар, описан като „очарователно малко създание“, което се храни с гъби и слуз.

Последното място (неизненадващо) бе за новозеландската муха Добсън, най-голямото водно насекомо в света, което е познато с прякора „хапещ пръсти“ заради честите му болезнени срещи с хората.

Източник: CNN