Кралска гробница, принадлежаща на древноегипетски владетел, беше разкрита при „забележително“ откритие, съобщиха официални лица.
Съвместна египетско-британска археологическа мисия идентифицира гробницата като принадлежаща на цар Тутмос II – древноегипетски владетел, управлявал някъде между 2000 и 1001 г. пр.н.е.
Първоначално обозначена просто като „Гробница C4“, тя се намира на около 2,4 километра западно от Долината на царете в региона Луксор. Когато археологическият екип за пръв път открил входа и главния коридор на гробницата през 2022 г., те предположили, че тя принадлежи на една от съпругите на египетските царе. Това заключение се основавало на близостта ѝ до гробницата на царица Хатшепсут и гробниците на съпругите на цар Тутмос III.
Но с течение на времето съвместната мисия, ръководена от Върховния съвет по антиките и Фондацията за изследвания на Новото царство, разкрила друга история: гробницата всъщност принадлежала на Тутмос II.
Разположението на гробницата също е много необичайно за владетел.
Сред доказателствата, които сочат към Тутмос II, са фрагменти от алабастрови съдове, върху които е изписано името му, идентифициращо го като „починалия цар“. Намерени са и надписи с името на неговата съпруга и полусестра, царица Хатшепсут.
Според Халед, това откритие е едно от най-значимите археологически пробиви в последните години. Той добавя, че артефактите, намерени в гробницата, ще дадат ценна информация за историята на региона и управлението на царя.
За Тутмос II е известно малко. Учените дори спорят относно продължителността на неговото управление, което би могло да бъде едва три или четири години или да е продължило повече от 14 години.
Гробницата е открита в лошо състояние поради наводнения, настъпили малко след смъртта на владетеля. Водата е повредила вътрешността на гробницата, а първоначалните проучвания предполагат, че оригиналното ѝ съдържание вероятно е било преместено на друго място.
Въпреки това археологическият екип е успял да възстанови паднали гипсови фрагменти. Сред тях са останки от мазилка със сини надписи, жълти звездни мотиви и части от „Книгата на Амдуат“ – религиозен текст, свързан с древноегипетските кралски гробници.
Простият архитектурен дизайн на тази гробница е послужил като прототип за по-късните кралски гробници от XVIII династия. Мисията ще продължи работа по разкриването на още тайни от района и ще се опита да локализира окончателното място за почивка на оригиналните артефакти от гробницата.
Източник: CNN