Всички знаем, че изкуството е субективно понятие и понякога една на пръв поглед незначителна творба за някои хора, може да струва много за други. Напоследък аукционите и търговете за продажба на произведения на изкуството нашумяха и много творби намериха новите си собственици. Най-скъпото произведение, продадено на търг до момента, е картината
„Спасителят на света“ (Salvator Mundi) на Леонардо да Винчи. През ноември 2017 година тя беше продадена на аукцион, организиран от Christie’s в Ню Йорк, за впечатляващата сума от 450,3 милиона долара. „Спасителят на света“ е маслена живопис върху дърво, изобразяваща Исус Христос, държащ кристално кълбо в лявата си ръка и благославящ с дясната. Смята се, че картината е създадена около 1500 година. Интересно е, че произведението е било изгубено за дълъг период и е преоткрито едва в началото на 21-ви век, след което е реставрирано и автентичността му е потвърдена.
Продажбата на „Спасителят на света“ предизвика значителен интерес и дискусии в света на изкуството, не само заради рекордната цена, но и поради въпросите около авторството и състоянието на картината. Независимо от това, тя остава най-скъпото произведение, продадено на търг до днес.
Въпреки че от 2017 година насам пазарът на изкуство продължава да се развива и други произведения са постигнали впечатляващи цени, „Спасителят на света“ на Леонардо да Винчи все още държи рекорда за най-скъпо продадено произведение на търг.
Пазарът на изкуството е свидетел на изключителни продажби, при които произведения на велики майстори достигат астрономически суми на търгове. Тези продажби не само отразяват художествената стойност на творбите, но и подчертават тяхната историческа и културна значимост. Други доста добре оценени творби са:
„Алжирски жени“ на Пабло Пикасо
През май 2015 година, на търг на Christie’s в Ню Йорк, „Алжирски жени“ беше продадена за 179,4 милиона долара. Тази картина е част от серия от 15 творби, създадени през 1954-1955 година, вдъхновени от харема на Жак-Луи Давид и ориенталистичните мотиви на Йожен Дьолакроа. Смята се за едно от най-значимите произведения на Пикасо от неговия късен период.
„Когато ще се омъжиш?“ на Пол Гоген
През февруари 2015 година, „Когато ще се омъжиш?“ беше продадена чрез частна сделка за приблизително 210 милиона долара. Тази картина, създадена през 1892 година по време на първия престой на Гоген в Таити, изобразява две местни жени в традиционно облекло. Творбата отразява стремежа на художника да открие „първобитната“ чистота и естетика, далеч от западната цивилизация.
„Номер 17А“ на Джаксън Полък
През септември 2016 година, „Номер 17А“ беше продадена за 200 милиона долара чрез частна сделка. Тази абстрактна експресионистична творба, създадена през 1948 година, демонстрира характерния за Полък „drip“ стил, при който боята се капе или пръска върху платното. Картината е символ на американското следвоенно изкуство и новаторския дух на епохата.
„Смяна на собствеността“ на Вилем де Кунинг
През септември 2015 година, „Смяна на собствеността“ беше продадена за 300 милиона долара чрез частна сделка. Създадена през 1955 година, тази абстрактна творба отразява прехода на де Кунинг от фигуративно към абстрактно изкуство. Картината е известна със своята динамична композиция и енергични четки, които предават усещане за движение и емоция.
Тези изключителни продажби подчертават не само финансовата стойност на произведенията на изкуството, но и тяхното културно и историческо значение. Те отразяват непреходната стойност на изкуството и неговата способност да вдъхновява, провокира и обогатява човешкия опит.