Изследователи от Атлантическия университет на Флорида са идентифицирали идеални места за производство на енергия от приливи и отливи.
Намирането на възобновяеми енергийни източници е предизвикателство, пред което много страни, инженери и учени се изправят ежедневно. Добър пример за това е току-що публикуваното проучване от група изследователи от Атлантическия университет във Флорида, в Съединените щати. Те анализират данни, събрани в продължение на три десетилетия, на повече от 43 милиона места, за да идентифицират области с висок капацитет за генериране на енергия чрез морски и океански течения.
Възможно ли е приливната енергия да замени вятърната енергия?
Изследователите се съсредоточиха върху данните, събрани от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) Global Drifter Program в пет области, разположени в Югоизточна Азия, Южна Африка, Бразилия, Френска Гвиана и Източното крайбрежие на Съединените щати. Обхватът на информацията включва записи от 1988 г. до 2021 г., от 1250 сателитно проследявани шамандури, предоставящи данни за 43 милиона точки и океанските течения, протичащи там.
Тази информация показва, че Южна Африка и крайбрежието на Флорида са зоните с най-висока плътност на мощността за производство на енергия от възобновяеми източници, при 2500 вата на квадратен метър. Тази цифра е много близо до утрояване на мощността, която вятърната енергия счита за необходима за инсталирането на електроцентрала. Други области, анализирани в проучването, като източното и западното крайбрежие на Африка и страни като Сомалия, Танзания, Кения, Мадагаскар и Южна Африка, показват течения, на които е възможно инсталирането на приливни ферми, с 2000 вата на квадратен метър.
Въпреки резултатите от данните, получени в това проучване, вярно е, че други фактори, като дълбочината на океанското дъно и разстоянието от брега, трябва да бъдат взети под внимание, за да се гарантира правилното използване на океанските течения. Но несъмнено най-голямото предизвикателство пред проучването е намирането на баланса между финансовата инвестиция, необходима за проект от такъв мащаб, неговата рентабилност и въздействието върху околната среда, което може да има върху морската флора и фауна. Следователно предизвикателството за всички заинтересовани страни едва сега започва.
Източник: LA RAZON