Защо Плутон губи своя статус на планета

143
Добави коментар
AleksM
AleksM

Планетата Плутон е открита през 1930 година от американския астроном Клайд Томбо, като е била считана за деветата планета в Слънчевата система в продължение на повече от 75 години. Сравнително малка, с диаметър едва около 2,376 км, Плутон винаги се е отличавал с някои нетипични характеристики в сравнение с останалите планети. Но въпреки това, тя дълго време запазва своя статут на пълноправна планета.

През десетилетията обаче астрономите започват да откриват все повече тела отвъд орбитата на Нептун, които приличат по големина и характеристики на Плутон. Това създава нуждата от преразглеждане на дефиницията за „планета“.

Международният астрономически съюз и новата дефиниция

През 2006 година Международният астрономически съюз (МАС) организира среща, на която се приема нова, по-точна дефиниция на понятието „планета“. Според тази дефиниция, за да бъде едно тяло признато за планета, то трябва да отговаря на три критерия:

  • Да обикаля около Слънцето.
  • Да има достатъчно маса, за да достигне хидростатично равновесие (да има приблизително сферична форма).
  • Да е „изчистила“ своята орбита от други обекти, тоест, да доминира в своята орбитална зона.

Плутон изпълнява първите две условия, но не отговаря на третото. Орбитата му се пресича с тази на Нептун, а в така наречения „Пояс на Кайпер“, където се намира, има множество подобни обекти. Това означава, че Плутон не е доминиращото тяло в своята орбитална зона.

Въвеждането на категорията „планетоид“

С оглед на горепосочените критерии, МАС решава да създаде нова категория небесни тела „джудже планета“ (или „планетоид“). Плутон попада именно в тази категория, заедно с други тела като Ерида, Хаумеа, Макемаке и Церера, която се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер.

Новата класификация на Плутон предизвиква множество спорове и емоции както сред учените, така и сред обществеността. Много хора възприемат Плутон като част от своята учебна реалност и трудно приемат промяната.

Какви са последствията?

Разжалването на Плутон от планета в джудже планета има няколко научни и културни последствия:

  •  Научен напредък: Създаването на по-прецизна дефиниция за планета позволи на учените да класифицират обектите в Слънчевата система по-добре и да отворят път за нови открития в пояса на Кайпер.
  •  Образователна промяна: Учебните програми по астрономия и география бяха преработени, за да отразят новия статус на Плутон.
  •  Обществен отзвук: Редица кампании и петиции бяха организирани с цел възстановяване на статута на Плутон, а някои астрономи продължават да спорят дали решението на МАС е било справедливо.

Промяната на статуса на Плутон от планета на джудже планета е резултат от нуждата на науката да има ясни и последователни дефиниции. Макар решението да е предизвикало бурни емоции, то отразява динамичната природа на науката и непрестанното ѝ развитие. Плутон може и да не е планета в традиционния смисъл, но остава едно от най-интересните и изследвани тела в нашата Слънчева система.