Група учени от Института по зоология към университета в Кьолн (Германия) успяха да върнат към живот мъничък червей, който е бил замразен в продължение на десетки хиляди години в Сибир.
В тази част на света се намира така нареченият „портал към подземния свят“. Това е мистериозен кратер с дължина над километър и дълбочина над 100 метра, който може да се види от космоса и е наречен така, защото издава странни и зловещи звуци, които плашат жителите на района. Климатът на Сибир е толкова студен, че позволява на хиляди животни да останат замръзнали както в почвата му, така и в други образувания.
Изследователи откриха живо същество, което е било замръзнало в продължение на 46 000 години и което може да крие ключа към разбирането на великите мистерии на генетиката.
Този любопитен червей успя да удължи краткия си живот с десетки хиляди години. В средата на 2023 г. група учени от Института по зоология към Университета в Кьолн, в Германия публикуваха изследване в научното списание PLOS Genetics, в което твърдят, че са успели да съживят малък червей, който е бил замръзнал в продължение на 46 000 години. Това означава, че този червей е бродил по света, когато неандерталците все още са обитавали Земята. Този червей принадлежи към неизвестен досега вид нематод, който обикновено има живот от един до два месеца. Любопитно е, че той е успял да оцелее десетки хиляди години, като е навлязъл в състояние на летаргия, наречено „криптобиоза“, по време на което животното не се храни и дори няма метаболизъм.
Според Филип Шифер, ръководител на групата в Института по зоология към Университета в Кьолн, най-изненадващата част от това откритие е огромният период от време, през който този червей е успял да издържи в „криптобиоза“: Никой не е предполагал, че този процес може да продължи хилядолетия, 40 000 години или дори повече. Просто е удивително, че животът може да започне отново след толкова време. Шифер разкри, че неговата лаборатория за червеи в Кьолн е отговорна за анализа и идентифицирането на този нов червей и, след като са използвали геномно секвениране, са го нарекли „Panagrolaimus kolymaensis“.
Учените, стоящи зад това проучване, обясниха, че са използвали радиовъглеродно датиране, за да определят възрастта на този червей, техника, която разкрива, че почвата в пробата от вечната замръзналост, където червеят е бил намерен, е на 46 000 години. В тази връзка изследователите съобщават, че този нематоден червей е бил открит на около 40 метра дълбочина в древна дупка, която вероятно е принадлежала на група арктически катерици.
Малко след като замразената проба от седименти е била отнесена в лабораторията на Института по зоология към Кьолнския университет за размразяване, нематодът се е върнал към живот и е започнал да произвежда потомство. Нематодите са изцяло женски вид, който се размножава безполово след период от 8 до 12 дни. Както може би се досещате, оригиналният червей вече е умрял, но тези учени продължават да използват потомството му, за да научат повече за този любопитен вид червеи.