Потънал кораб от 19 век разкрива „допълнителната“ работа на епохата

470
Добави коментар

Под бурните води край бреговете на Южна Австралия морски археолози твърдят, че са открили изгубения холандски търговски кораб Koning Willem de Tweede, който потъва преди почти 170 години. Останките му улавят трагичен момент в морската история по време на златната треска в Австралия през 19-ти век.

800-тонният ветроходен кораб е започнал своето пътуване обратно към Нидерландия през юни 1857 г., когато силна буря го преобръща край пристанищния град Роуб. Две трети от екипажа се удавят.

Само дни преди това 400 китайски мигранти, пътуващи към златните мини във Виктория, слизат от кораба. Екипажът е превозвал работниците като „допълнителен доход“, разказва Джеймс Хънтър, временно изпълняващ длъжността ръководител на отдела по морска археология в музея. Практиката била често срещана по онова време, макар и със съмнителна законност, обяснява той.

Капитанът оцелява и завежда дело за загубите си, но телата на неговите моряци остават заровени в пясъчните дюни на плажа Лонг Бийч.

След три години търсене, екип от водолази, подкрепени от Министерството на външните работи на Нидерландия и Агенцията за културно наследство на страната, забелязват това, което считат за потъналия кораб.

Експедиционният екип е убеден, че е открил Koning Willem de Tweede, позовавайки се на местоположението, което съвпада с исторически сведения за корабокрушението, както и на дължината на засечените метални елементи, която съответства на документираната дължина на кораба от 43 метра. През 2023 г. на плажа близо до мястото на останките е открита и част от китайска керамика от 19-ти век.

Предстои работа по издирването, възстановяването и съхранението на артефакти от останките, които могат да разкрият повече за корабостроенето, екипажа и пътниците през 19-ти век.

Австралия, с дългата си история като глобален морски търговски център, е сред водещите места по брой корабокрушения, с приблизително 8000 потънали кораба и самолета край бреговете си. Някои от тях датират още от 1700-те години, когато започва колонизацията.

Откриването на златни мини във Виктория през 1850-те води до наплив на китайски работници, като правителството на Виктория налага такса от 10 паунда (днес 1300 долара) на всеки мигрант, пристигнал в нейното пристанище.

За да се избегне тази такса, агенти в Китай често наемали европейски търговски кораби, които да превозват мигрантите до други австралийски пристанища. След пристигането си, те често се сблъсквали с дискриминация и не успявали да изплатят задълженията си към агентите.

Koning Willem de Tweede първоначално е предназначен за търговия между Нидерландия и Нидерландска Източна Индия (днешна Индонезия). Но преди завръщането си, екипажът взема китайските мигранти от Хонконг и ги оставя в Роуб — град на около 400 км западно от основните пристанища във Виктория, откъдето мигрантите поемат пеша към златните мини. До днес не е ясно дали това пътуване е било одобрено от собственика на кораба.

Тъй като корабът е потънал стотици метри от брега, екипажът не е могъл да се върне и да вземе личните си вещи. Това означава, че изследователите може да открият монети, бутилки, счупена керамика, оръжия и инструменти. Откритите предмети ще бъдат извличани внимателно, за да не се разрушат веднага при контакт с въздуха.

Източник: CNN