Местни животни като бобри и дори птицечовки отново се връщат в градски паркове, влажни зони и резервати по целия свят.
Когато мислим за „подивяване“ на градовете, обикновено си представяме повече зеленина. Две трети от програмите за градска консервация наистина се фокусират изцяло върху растителността, според нов преглед на хиляди научни публикации. Но има и друга страна на тази история.
От завръщането на бобрите в реките на Лондон след 400 години, до соколи, гнездящи по американски небостъргачи – броят на успешните проекти за връщане на животни в градовете расте.
Ново изследване на Университета в Сидни показва ползите от тези проекти не само за биоразнообразието, но и за хората в градската среда.
„Те възстановяват връзката на хората с природата – противоотрова срещу това, което учените наричат ‘дефицит на природа’,“ казва д-р Патрик Финърти водещ автор на глобалния литературен преглед.
„В днешната градска среда много деца могат да изброят стотици марки, но не и нито една местна птица или бозайник. Връщането на диви животни в ежедневието подобрява психичното здраве, насърчава опазването на околната среда и ни напомня, че природата не е нещо далечно.“ добавя той.
От 2800 научни публикации, прегледани от екипа на д-р Финърти, които разглеждат връщането на изчезнали видове в предишни техни местообитания, по-малко от 1% са свързани с връщане на сухоземни животни в градска среда.
Обикновено повторното дивеене се случва далеч от градовете, въпреки че загубата на биоразнообразие е особено силно изразена именно там.
Бобрите се завърнаха в британската столица за пръв път от около 400 години през 2023 г., в опит да се подобри биоразнообразието в Лондон.
Други успешни примери включват връщането на леопардови жаби в Лас Вегас, размножаването на маймуни ревачи в Рио де Жанейро и повторното въвеждане на източния рогат носорог в естествения му ареал в Сингапур.
В Австралия, популациите на птицечовки отново нарастват в покрайнините на Сидни.
Какви са ползите от „подивяването“ на градовете?
До 2050 г. се очаква около 70% от световното население от 10 милиарда души да живее в градски райони – с 20% повече от днес. Това ще наложи бързи промени в ползването на земята, особено в Африка и Азия.
За да не позволим на урбанизацията да заличи природните местообитания, изследователите призовават „подивяването“ да се превърне в основна част от по-широки инициативи за екологично възстановяване.
Според авторите успешното повторно въвеждане на животни в градовете изисква внимателно планиране, участие на местната общност и справяне със заплахите, които първоначално са довели до изчезването на тези видове.
Например, наскоро в Сидни бяха върнати дребни бозайници като източния пигмейски опосум в градски резерват, граничещ с жилищни квартали, но успехът на проекта изискваше сериозни мерки за контрол над инвазивни хищници.
„Като интегрираме дивата природа в градския пейзаж, имаме уникалната възможност да изградим по-здрави и устойчиви градове за бъдещите поколения,“ казва д-р Финърти.
Източник: Euronews