Написана е със собствената ръка на Великия откривател между 1502 и 1504 г., след четвъртото му пътешествие до Новия свят.
Много малко хора знаят, че в Капитолийската и Колумбианска библиотека на Севилската катедрала в Испания се съхранява едно от най-ценните библиографски съкровища в цялата човешка история и това е „Книгата на пророчествата“ на Христофор Колумб. Тази книга се състои от 84 страници, четиринадесет от които са откъснати по мистериозни причини и е написана със собствената ръка на Великия откривател между 1502 и 1504 г., след четвъртото му пътуване до Америка?
Противно на общоприетото схващане, Колумб е бил учен, неуморен читател и изследовател, който е извлякъл 326 библейски пасажа от Стария завет и още 59 от Новия завет, за да обоснове в своята „Книга на пророчествата“, че е пратеник на Бог, който да евангелизира Новия свят. Така, според него, великите пророци Даниил, Исая и Захария вече са предсказали неговата мисия след откриването на „краищата на земята“.
В своето произведение Колумб обяснява, че желанието му да открие Америка е служило на двойна цел. Да евангелизира местното население и да получи злато, за да финансира отвоюването на Йерусалим и възстановяването на неговия храм от османците. Изабела Католичка спонсорира това негово начинание на вярата. За да спечели кралицата, Колумб ѝ говори за проект за разпространение на католическата вяра, първо в откритите земи, а след това чрез контакт с индийските крале, които се стремят да установят контакт с християните и Рим. Откривателят е предложил на кралицата да подкрепи неговите благородни цели.
Самата кралица, в документ, подписан от двамата монарси в Санта Фе, твърди, че „разширяването на католическата вяра“ е целта на пътуването на Колумб, факт, който тя повтаря в завещанието си.
Трите каравели („Ла Ниня“, „Ла Пинта“ и „Ла Санта Мария“), които са отплавали от пристанището на Палос на 3 август 1492 г., са пристигнали край бреговете на Антилските острови на 12 октомври. Новият свят е бил открит.
През август 1494 г. самата Изабела пише на Колумб: „Много се радваме да научим всичко, което ни писахте и благодарим много на нашия Господ за всичко това, защото се надяваме, че с Негова помощ това ваше начинание ще укрепи още повече нашата свята католическа вяра.“
По това време, на 12 октомври 1492 г., Колумб вече е открил остров Гуанахани, кръстен Сан Салвадор. На 15-ти той прави същото с Консепсион или Фернандина. На 19-ти открива остров Исабела, на 30-ти, един от двата по-големи Антила, Куба, който нарича Хуана, в чест на престолонаследника Джон и на 26 ноември, Испаньола или Хаити.
Христофор Колумб се завръща от първото си пътуване в средата на януари 1493 г. При пристигането си в Барселона през април, католическите монарси пишат до папата и мобилизират своите посланици в Рим, за да го информират за подвига на Колумб.
Източник: La Razón