Този жест може да се тълкува като сериозна обида за местната монархия.
Различните цивилизации през историята и по света са разработили различни форми на законни платежни средства, за да улеснят търговията. Независимо дали става дума за хартиена валута, пластмаса или монети парите функционират като инструмент, който ни позволява да установим общ стандарт за обмен на стоки и услуги. Така че производството им е запазено и защитено от емитиращите организации, които обикновено са зависими от държавите. В Испания например, въпреки че изгарянето на банкнота не е класифицирано като престъпление в Наказателния кодекс, нито има конкретна разпоредба, която изрично го забранява, унищожаването ѝ може да доведе до съдебни действия.
Валутата в обращение, емитирана от Банката на Испания и произведена с публични средства, се счита за обществено благо. Следователно унищожаването ѝ може да се тълкува като разпореждане с актив, който всъщност не е собственост.
Европейското законодателство постановява, че унищожаването на малки количества валута не трябва да бъде забранено или наказвано, ако се извършва в частна обстановка. Неразрешеното унищожаване на големи суми валута обаче може да бъде санкционирано.
В страна от Югоизточна Азия дори неразрушителни действия, като например просто стъпване върху банкнота или монета, може да ви донесат големи неприятности с властите.
Коя е азиатската страна, където носенето на банкнота в задния джоб може да доведе до затворнически присъди?
Член 112 от тайландския Наказателен кодекс постановява, че „всяка клевета, обида или заплаха срещу краля, кралицата, наследника или регента е престъпление, наказуемо с между 3 и 15 години затвор“. Това законодателство се прилага стриктно и е използвано многократно за наказване на действия, считани за обидни за монархията.
Едно от най-редките действия, които могат да се считат за позор или пряка атака срещу монархията, е мачкането, разкъсването или стъпването върху банкноти и монети, релефни с изображението на монарха. В някои крайни случаи дори носенето на банкноти в задния джоб може да доведе до санкции, тъй като това би включвало сядане върху кралското изображение.
Въпреки че Тайланд несъмнено е една от най-популярните туристически дестинации в света, непознаването на културните и правните норми може да доведе посетителите до проблеми със закона. Има няколко случая, в които туристите са се сблъсквали с правни последици, тъй като незнанието не освобождава от отговорност.
Освен това, през последните години тайландските власти засилиха наблюдението си върху публичните и социалните медийни изказвания, свързани с монархията. Публикации, считани за обидни, могат да доведат до разследвания и санкции, дори за чужденци.
Това кралство от Югоизточна Азия, има огромно уважение към традициите и националните символи (като монархията), приема много сериозно всякакъв вид обида или неуважение. Ето защо е от съществено значение да се запознаете с тайландските обичаи и норми, ако смятате да посещавате страната, за да се избегнат грешки, които могат да имат сериозни последствия.
Източник: La Razón