Преобразяваща цвета си боя: новият отговор на климатичните предизвикателства

409
Добави коментар

Добре известно е, че светлите сгради отразяват топлината и остават по-хладни, докато тъмните я абсорбират — просто сравнете черната традиционна архитектура в студената Скандинавия с белите къщи в топлите средиземноморски страни. Но кой цвят би бил най-ефективен в климат, където лятото е горещо, а зимата — тъмна и снежна?

Дизайнерът Джо Дусет може би е намерил решение. Той започнал, като 3D-принтирал малки модели на къщата си, с еднакви нива на изолация, но боядисани в различни цветове. В рамките на година установил, че през зимата температурата в черния модел била средно с около 4°C по-топла от тази в белия. През лятото пък белият модел бил с около 6.7°C по-хладен.

„Отговорът не беше “Да я боядисам ли в черно или в бяло?”, а “Тя трябва да е черна през зимата и бяла през лятото”,“ казва Дусет. „Но не е реалистично да боядисваш къщата два пъти в годината. Започнах да се чудя: Няма ли друг начин?“

Решението му било вдъхновено от детски спомен за пръстен с „настроение“, чиито изкуствени камъни сменят цвета си според температурата на тялото.

„Спомням си колко ме впечатли този пръстен като дете и как се опитвах да разбера как работи. Още на седем години знаех, че цветът му няма нищо общо с настроението ми – става дума за химия. Същата химия, която използвах тук.“

Процесът се нарича термохромна реакция – той описва как вериги от течни кристали реагират на температурни промени. При пръстена тези кристали се намират в „камъка“ и така се променя цветът му.

Дусет създал термохромен пигмент, съдържащ такива кристали, и започнал да експериментира с обикновена боя за дома и различни добавки. Резултатът бил субстанция, която сменя цвета си при достигане на определена температура чрез абсорбиране на ултравиолетова светлина (която произвежда топлина).

Неговата „климатично-адаптивна боя“, както я нарича, изглежда много тъмносива под 25°C, а когато температурата се повиши, постепенно изсветлява. Дусет вече е подал заявление за патент на технологията.

Той признава, че изобретението му няма да е особено полезно за хора, живеещи в постоянно горещи или студени райони. Но вярва, че неговата боя може да бъде „революция“ за хората в умерените климатични зони — включително големи части от Северна Америка, Европа и Азия — където средните температури обикновено са над 10°C през най-топлите месеци и не падат под -3°C през най-студените.

Миналата година беше най-горещата в историята, като за първи път календарната година премина 1.5°C над прединдустриалните нива — критичен праг в климатичните промени.

Дусет вижда изобретението си не толкова като иновация, а като реакция на променящия се климат.

Освен че помага на собствениците да се справят с покачващите се температури, неговата боя може да допринесе и за намаляване на въглеродния отпечатък, особено в условия на високи енергийни разходи и все по-голяма зависимост от климатизация.

Сградите отговарят за 30% от глобалното енергийно потребление, според Международната енергийна агенция. Домовете с по-добър термичен контрол използват по-малко енергия за охлаждане и отопление. Според моделирането на Дусет, неговата боя би могла да спести между 15% и 30% от разходите за енергия на домакинствата.

Освен всичко останало, той вижда и естетическа стойност в идеята сгради да променят външния си вид според сезона – като листата на дърветата. „Има нещо поетично в това изградената среда да се променя с времето, както го прави природата,“ казва той.

Той добавя, че новите климатично-реактивни бои не трябва задължително да преминават от бяло към черно. „Можеш да оцветиш боята в почти всеки нюанс“, обяснява той. Например, една къща може да стане светлосиня през лятото и тъмносиня през зимата.

А кога ще можем да боядисваме домовете си с такава боя?

„След 5 до 10 години,“ казва Дусет, като уточнява, че това ще зависи от обществената реакция. Досега, казва той, мненията варират от „впечатляващо“ до „не ти вярвам“.

Източник: CNN