Приключиха разкопките на ранния римски лагер Комбустика край село Кладоруб, съобщи зам.-кметът на общината в Димово (област Видин) Наташа Трайкова. Те се извършват за трета поредна година под ръководството на археоложката Красимира Лука от Софийския университет „Св. св. Климент Охридски“.
Комбустика е едно от многото римски места в Северозападна България, които още не са проучени. За него се знае от половин век, но разкопки се правят едва от 2008 г. По финансови съображения на историчката помагат само студенти, които работят безвъзмездно. Общината в Димово осигурява ограничени средства.
„Вече сме наясно, че разкритите основи на крепостна стена са част от първия ранноримски лагер по нашите земи“, твърди Красимира Лука. Той е интересен с това, че се намира във вътрешността на страната, а не по границите и където е обичайното място на тези военни крепости. Това е и голямата изненада за археолозите.
В момента в света има голям интерес към пластовете от ранното римско завоевание. От тях излиза много информация за Рим, който по това време е владеел цяла Европа и част от Африка – как са строили сградите си, с какви вещи са си служили и т.н.
През миналата година върху 100 кв. м са открити нови находки – ценни керамични съдове. „Тази година моята задача бе да разгадая кога е построена крепостната стена, защо за този лагер, възникнал през първия век, няма данни за съществуването му през втори и трети век, защо изчезва от историята в началото на петия“, разказва Красимира Лука. В района на лагера ще бъдат правени сондажи, които да дадат отговор на тези въпроси.
Разкопките ще продължат и през следващата година. С проект за разкриване тайните на Комбустика Софийският университет кандидатства за финансиране пред фонда „Научни изследвания“. През следващата година предстои реализирането и на съвместен проект със сръбски археолози. В Сърбия, в околностите на град Княжевац, който се намира близо до границата с България, съществуват останки от ранноримски военен лагер, който е копие на този при село Кладоруб. Кой път ги е свързвал, каква е била целта им и защо са напуснати от римляните – отговорите на тези въпроси ще търсят заедно български и сръбски историци.
Останките от такива лагери в старите предели на цялата римска империя не са много, твърди г-жа Лука. По тази причина Комбустика е интересен не само за българските, но и за европейските историци. С откриването му картата на римското присъствие се попълва с нов обект. Целта е от него да се извлече максимална информация за първите векове на това присъствие.
Източник stroitelstvoimoti.com