Аубертово пипериче (Polygonum (Fallopia) aubertii)

20
Добави коментар
silviyamomchilova
silviyamomchilova

Аубертово пипериче

(Polygonum (Fallopia) aubertii)

Семейство Лападови (Polygonaceae)

Публикувано от bimbargo на 06 април 2007 г.

Последна промяна на 29 януари 2012 г.

Необуздано растящите издънки за кратко време обвиват в зелено всичко, за което се захванат. Засадено свободно, растението само за една година нараства с няколко метра и може да достигне височина 15м. В голям съд то достига само 5-7м. Лятно зелените му листа са свежозелени, при покарването червеникави, но не са прекалено атрактивни. Красиви са дългите 20-40см кремавобели и ароматни съцветия. Те са добра паша за пчелите, докато дребните плодове-орехчета привличат птиците.

Период на цъфтене: Юли до октомври.
Произход: Западен Китай, Тибет.
Месторастене: Слънчево до полусенчесто.
Субстрат: Глинесто-хумусна градинска пръст, оптимална пръст, пръст за балконски цветя.
Поливане, торене: В периода на израстване се полива обилно и до август се наторява всяка седмица. Висока потребност от хранителни вещества.
Други грижи: Нуждае се от конструкция за катерене (опънат тел, решетка). По всяко време може да се оформя с ножици.
Презимуване: В големия съд със зимна защита на открито. При изсъхване се полива в немразовити дни. През пролетта най-горният пласт пръст се подновява и ако е необходимо растението се подрязва.
Вредители, болести: Листни въшки и бели мухи при засушаване.
Размножаване: Чрез резници в края на юни или калеми след октомври.
Съвети за оформление: Пиперичето е подходящо за бързо озеленяване на стени, стълбове, балконски парапети и беседки. То може да се остави да пълзи или да провисва. Цветовете му стоят много красиво във ваза.