На илюстрацията: космическата сонда „Паркър“ доближава Слънцето. Image credit : JHUAPL
9 март 2018 г. 16:56 ч.
Светослав Александров. Горещо лято се очертава за НАСА тази година – в периода между 31-ви юли и 19-ти август агенцията ще изстреля в космоса автоматичната междупланетна станция „Паркър“. За носител ще бъде използвана ракетата „Делта 4 Хеви“ – втората най-мощна действаща ракета в света след „Фолкън Хеви“.
За разлика от други космически апарати „Паркър“ няма да се насочи към някоя от планетите на Слънчевата система, а към самото Слънце. Ако всичко мине наред, „Паркър“ ще се позиционира на около 6 милиона километра от неговата „повърхност“. Макар че 6 милиона километра изглеждат на пръв поглед да са много голямо разстояние, когато говорим за Слънцето, това е изключително близо – за сравнение най-близко разположената до Слънцето планета Меркурий обикаля на разстояние между 46 и 70 милиона километра от него. Никога досега космически апарат не се е сближавал толкова много с нашата звезда!
Конструкторите на „Паркър“ са измислили начин, според който крехките инструменти на автоматичната станция ще издържат на колосалната радиация и топлина. Това ще бъде постигнато посредством щит, дебел 11.4 сантиметра и съставен от въглероден композит.
Пътешествието на „Паркър“ към Слънцето ще включва общо седем облитания на планетата Венера. Първото посещение на Венера ще е още на 28-ми септември тази година, второто – през декември 2019-та, третото – през юли 2020-та, четвъртото и петото – през февруари и октомври 2021-ва, шестото – през август 2023-та и последното седмо – през ноември 2024-та година. Първото голямо сближение на „Паркър“ със Слънцето е планирано за 19-ти декември 2024-та година.
Това е първата мисия в историята на космонавтиката, която ще изследва директно външната корона на нашата звезда. „Паркър“ е истинска изследователска мисия, която се отправя в напълно неизследвани региони. Тя вероятно ще повдигне повече въпроси, отколкото ще даде отговори на вече зададени научни въпроси.
Междувременно, докато чакаме деня на изстрелването, вие имате уникален шанс да изпратите своето име в близост до Слънцето. За да го направите, трябва да отидете на този уеб адрес:
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/The-Mission/Name-to-Sun/
Имената на всички хора, които попълнят този формуляр, ще бъдат записани на карта с памет и прикачени към борда на автоматичната междупланетна станция. Но ако решите да го направите, побързайте – заявки се приемат само до 27-ми април. След това НАСА ще трябва да се подготви за изстрелването.
За повече информация: НАСА
http://www.space-bg.org/
http://www.cosmos.1.bg/