Нов закон във Филипините задължава всички ученици и студенти, които искат да завършат образованието си, да засадят поне 10 дървета.
Законът формализира вече изградената традиция за засаждане на дървета след дипломирането на студентите. Правителството се надява, че това ще е една добра стъпка към борба с изменението на климата.
Привържениците на закона твърдят, че това ще доведе до 525 милиарда дървета, засадени от едно поколение, ако се спазва стриктно закона.
Представителят на опозицията Гари Алеяно, който е автор на законопроекта, споделя:
„С над 12 милиона ученици, които завършват основно образование, почти 5 милиона, които завършват гимназия и почти 500 хиляди, които завършват висше образование всяка година, този закон ще гарантира поне 175 милиона дървета на година.“
„В рамките на едно поколение, ако тази инициатива се спазва стриктно, могат да бъдат засадени не по-малко от 525 милиарда дървета,“ пише Алеяно в законопроекта.
„Дори ако само 10% от тези дървета оцелеят, това означава 525 милиона нови дървета, на които ще могат да се радват младите, когато поемат управлението в свои ръце“.
Дърветата ще бъдат засадени в мангрови гори, защитени територии,военни зони, изоставени минни обекти и в избрани градски райони, съобщава CNN.
Според правителството, видовете, избрани за засаждане ще отговарят на мястото, климата и топографията на района, като местните видове ще са с предимство.
Още по темата: Сикхите по света се обединяват под обща кауза: засаждането на един милион дървета
Правителството се надява, че инициативата ще спомогне за постигане на по-добро разбиране за околната среда от бъдещите поколения. Инициаторите се надяват, че закона ще доведе до по-нататъшни екологични инициативи.
Филипините е една от най-силно обезлесените държави в света. Общия ѝ горски дял намалява от 70 на сто до 20% през 20 век. Незаконната сеч остава проблем в страната. Липсата на дървета и гори в някои райони води до тежки наводнения и свлачища.
Съгласно законопроекта, Министерството на образованието и Комисията по въпросите на висшето образование ще бъдат изпълнителни органи. Те ще си партнират с Министерството на околната среда и природните ресурси, Министерството на земеделието, Министерството на аграрната реформа, Националната комисия за коренното население и други правителствени агенции.
Агенциите ще отговарят за създаването на разсадници, производството на разсад, подготовката на мястото, както и за всякаква техническа помощ. Те също ще осигуряват сигурност, транспорт, противопожарна защита и медицинска помощ.
Какво мислите за новия закон във Филипините? Пишете ни нашата Фейсбук страница!
Сетланс