Д-р Светла Балтова с тълкуване на епидемията от коронавирус

2
285
Добави коментар
teokostov
teokostov

Специално интервю на д-р Балтова за „Здравница”.

Визитка:
Светла Балтова е завършила Висшия медицински институт в Пловдив и е работила около 30 години като лекар със специалности вътрешни болести, кардиология и ревматология.

Интересите й в области като човешката съдба, живота и смъртта са я отвели към търсенията на духовното знание. Високо цени учението на Петър Дънов, събира негови лекции и беседи и ги публикува в поредица книги, издадени от ИК „Хермес“. Постепенно компетенциите и уменията й са се обогатили от срещите й с нейни колеги от чужбина, практикуващи алтернативни видове медицина. Към момента Светла Балтова владее метода за лечение с цветните есенции на д-р Бах, паневритмия, антропософска и холистична медицина, астропсихология и медицинска астрология.

– Д-р Балтова, как тълкувате епидемията от  корона вируса?
Тази епидемия е естетствено последствие от начина на живот на съвременното човечество. Според интегралната медицина всичко лошо, което правим навън, се връща като болест в тялото. Разрушението, злините. които човек причинява на природата, рефлектират върху самия него.

Настоящата епидемия има връзка със затвора, който човек сам си е изградил.

Този вирус засяга най-остро белите дробове. Хората умират от дихателна недостатъчност. Какво са белите дробове у нас? Дърво със своите разклонения. Засегнат е органът, който има най-пряка връзка с природата. Колко дървета изсече човекът в своята алчност? И сега се задушава.

И още – белите дробове са нашите вътрешни крила. Те символизират свободата.

„Дишам с пълни гърди”, „отдъхвам си” и други изрази показват състоянието на освободеност на мисълта и чувствата, на „Вдъхновение”. А вдъхновение имаме, когато сме във връзка със своята божествена същност.  В духовната медицина, в  психобиологията, е известно, че белодробните болести се проявяват  когато чувствата и мисълта са помрачени от тъга, страхове, чувство на безнадеждност.

Затова една от лечебните и профилактични мерки, които препоръчвам са дихателните упражнения. Дълбоко дишане, без специални техники, но с благодарност за вдишвания въздух и с усещане за радост, с вкусване на всяка  глътка въздух.

Дишането успокоява мисленето и емоциите. Въздухът, водата и слънчевата светлина са не по малко важни от обичайно цитираните средства.

– Коя е любимата ви рецепта при простуда/ грип?
– Особено актуално за сегашните вирусни инфекции, и не само за митичния корона вирус: да се изпива сутрин и вечер по 200-300 мл. топла преварена вода, може с малко лимонов сок .

Ако има повишена температура, още няколко чаши през деня – 5-6 чаши топла преварена вода. Краката се слагат в гореща вода с морска сол и след това се намазват със зехтин и се обуват чорапи. Всякакви средства,  които предизвикват изпотяване  са добри. 

Най-доброто средство според мен за имунната защита са зрънцата на черния бъз. Аз си бера всяка година, слагам ги да се замразят в хладилната камера и сега например изяждам по десетина един – два пъти дневно.   

 Д-р Балтова, как да разбираме болката от метафизична гл. точка? И особено във вашите специалности – кардиология и ревматология. Имаме и един израз „боли ме сърцето“, „стяга ме сърцето“. Как трябва да погледнем и на сковаващите ни заболявания в ревматологията ?

 Болката е вик за помощ. Вместо веднага да вземем болкоуспокояващи, по-добре е да се помъчим да разберем посланието й. В ежедневния език има много метафорични изрази, които дават отговор на това, какво психическо състояние се крие зад болката. Стенокардия например е медицинска диагноза, но в превод от гръцки означава „свито сърце”. Ако човек живее дълго със „свито сърце”, или „нещо му тежи на сърцето”, той постепенно развива физическите симптоми. Така и болките в кръста често показват, че човек „ е поел по-тежък кръст” в живота, отколкото може да носи. Това е и посланието на болките в плещите. Човекът е влязъл в ролята на титана Атлас, който  носи земното кълбо на плещите си. Езикът на тялото е нещо, което трябва да научим – и лекари и пациенти. Тялото е нашият най-добър съветник, то ни дава сигнали – най-напред деликатно – че нещо не вършим както трябва, и когато не се вслушваме в него, идва болката, болестта.  

– Децата боледуват все по-често, а понякога и една дузина антибиотици не помагат. Как да ги направим по-здрави?
–  Децата попиват атмосферата в семейството. Една от причините да боледува често едно дете, е че в семейството има проблеми между възрастните. Друга причина е изкуствената среда, в която е поставено то.

Детето има нужда да се движи, да играе, то е една динамична система, да бъде сред природата. Това е най-важната предпоставка за здраве.

Детето има нужда да му показват, че го обичат безусловно и го ценят. Възрастните трябва да имат време да играят с него и да го стимулират да се изявава творчески.

Детето е любопитно същество и трябва да ау се осигуряват условия да вижда и учи нови неща.  И много важно е да бъде извеждано от обстановка на агресия и страх, която е обичайна напоследък и се култивира чрез медиите. Страхът руши имунната система.

– Кои са най-нездравословните ни навици, с които трябва да се разделим?
– Застоялият живот, гледането на телевизия, храните  в шарени опаковки, преяждането.

Вие се занимавате с медицинска астрология. Трябва ли да си правим здравен хороскоп, и да се допитваме за благоразположението на звездите относно предстояща операция напр.

Да, в древността всички манипулации и още повече операции са били съобразени с положението на Луната и планетите. Според Хипократ, „лекар, който няма знание за планетите, не може да лекува”. Към мен често се обръщат хора за съвет кога да бъде извършена дадена оперцаия, включително, вадене на зъб.

Едно интервю на Светлана Желева