Вляво: роботизираната ръка с контейнера и събраните проби преди скачването към пръстена на възвръщаемата капсула. Вдясно: скаченият контейнер към капсулата. Credits: NASA/Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin
30 октомври 2020 г. 17:05 ч.
Светослав Александров. Епичният момент от най-сложната възвръщаема мисия на САЩ, а и изобщо в историята на космонавтиката след приклюването на пилотираната лунна програма „Аполо“, е зад гърба ни! Пробите от астероида Бену бяха опаковани в спускаемата капсула и са готови за пътешествие към Земята. А количеството събран материал е голямо!
За да може мисията да бъде призната за успешна, в контейнерите трябва да са попаднали минимум 60 грама от скалите и грунда. Когато обаче на 20-ти октомври „Озирис-Рекс“ се спусна на повърхността на Бену, очакванията бяха надхвърлени. Контейнерът, прикачен към роботизирания механизъм за събиране на проби, беше препълнен. Има толкова много камъни, че покривалото му не можа да прилегне плътно. Даже част от материала започна да изтича обратно в космоса. Затова ръководството на експедицията реши да побърза и да премести контейнера във възвръщаемата капсула, след което да я опакова за обратното пътешествие към Земята.
Това се случи в хода на сложна процедура на 27-ми и 28-ми октомври, която продължи общо 36 часа. Процедурата беше изпълнена успешно и събраните проби са в готовност за отпътуване.
Ще минат обаче три години, преди материалът да бъде доставен на Земята. Отлитането към нашата планета е планирано за пролетта на 2021 г., а завръщането ще е през септември 2023 г.
Чак тогава ще стане ясно какво е точното количество на събраните скали и грунд. На базата на получените на Земята снимки учените изчисляват, че в контейнера има поне 1 килограм, а вероятно дори над 2 килограма проби.
Напомням на читателите, че за да се стигне до този успех, работиха хиляди души – както членове на екипа на експедицията, така и доброволци от цял свях. Сред тези доброволци има и българи. Някои от нашенците, които се трудиха по картографирането на Бену с цел подбирането на безопасно място за спускане, са Светослав Александров (автор на този блог, единственият българин с повече от 200 картографирани снимки), Лъчезар Костов и Маринела Димитрова. Това се случи в рамките на партньорство между НАСА и организация на име КосмоКуест.
За повече информация: НАСА
https://www.space-bg.org/
https://www.cosmos.1.bg/