Активисти по цял свят организират масови акции по повод Деня на Земята, който се отбелязва на 22 април. Тази година, представители на Грийнпийс и групата Extinction Rebellion организират демонстрации през целия месец, а хиляди доброволци по цял свят садят дървета, събират отпадъци и призовават за действия, за да избегнем „дистопичното бъдеще“. Това се случва на фона на предупреждения за суша и екстремни горещини в Европа.
След като изследователите официално обявиха лятото а 2022 г. за рекордно горещо, през 2023 г. се очаква и възобновяване на явлението Ел Ниньо в Тихия Океан, което ще донесе още по-високи температури и увеличаване на екстремните явления като бури и наводнения в целия свят.
Във Великобритания, активисти събраха над 30 хиляди души за мирни демонстрации, а по света се организират различни други инициативи, които се различават от обичайните крайни действия на активистите и сигнализират промяна в стратегията им.
В Перу доброволци изпълняват древен ритуал, израз на благодарност към Майката Земя и така целят да повишат осведомеността на хората за това колко са важни действията ни за планетата.
Според доклада Междуправителствения панел за климатичните промени, е твърде вероятно да задминем определената граница от 1.5 градуса за затопляне на планетата.
„Ако не действаме скоро, ще изгубим възможността да осигурим устойчиво бъдеще на следващите поколения.“ се казва в доклада. „Действията и изборите, които направим в това десетилетие ще повлияят върху следващите хиляди години.“