Как се лекуват заболяванията на щитовидната жлеза?

1
Добави коментар
magneticpower
magneticpower

От вида заболяване на щитовидната жлеза зависи какво лечение ще се приложи: ме­дикаменти, хирургия или и двете.

ЛЕЧЕНИЕ С ЛЕКАРСТВА

При хипотиреоидизъм лекарят ще ви предпише синтетичен заместител на тиреоидния хормон с дозировка в зависимост от конкретния случай. За хипертиреоидизъм лекарят ще ви препоръча тиреостатичен медикамент, който трябва да приемате всеки ден, за да потиска синтезирането на тиреоидни хормони. Друг вариант на лечение е еднократ­ният прием на радиоактивен йод, който разрушава клетките, произвеждащи прекале­но голямо количество хормони. Веществото се поглъща единствено от щитовидната жлеза, без да уврежда други органи на тялото. Обикновено радиоактивността води до хипотиреоидизъм и е необходимо да приемате заместител на тиреоидния хормон.

 

ЛЕЧЕНИЕ С ХИРУРГИЯ

Ако хипертиреоидизмът не се повлияе чрез лекарства, част от жлезата трябва да се премахне по оперативен път, за да се намали производството на хормони. След тази операция на много хора се налага да приемат заместител на тиреоидния хормон цял живот. При възли на щитовидната жлеза лекарят може да използва тънка игла, за да извлече течността. Ако възелът е злокачествен, цялата щитовидна жлеза трябва да се премахне.

 

ВНИМАНИЕ:

Преди да започнете прием на морски водо­расли, попитайте лека­ря си дали са безопас­ни за вас, тъй като те съдържат йод, който може да влоши състоя­нието при някои за­болявания на щитовидната жлеза.

 

Кои са основните симптоми на заболяванията на щитовидна жлеза:

Хипотиреоидизъм: понижена енергия, умора, чувствител­ност към студ, депре­сия, забавено мисле­не, главоболие, задържане на течно­сти, напълняване, груба кожа, чупливи нокти, запек, гуша (уголемена щитовид­на жлеза) и нередов­на менструация.
Хипертиреоидизъм: ускорен пулс, загуба на тегло въпреки повишения апетит, нетърпимост към топ­лина, тремор, раздразнителност, без­съние, повишено отделяне на пот, нару­шен менструален цикъл, изпъкнали очи и объркване или апа­тия (особено при по- възрастните хора).
Възли на щитовидна­та жлеза: често без симптоми или се на­пипва малко уплътне­ние в жлезата.

 

ФАКТ

Симптомите на хипер­тиреоидизъм при по-възрастните хора по­някога включват мускулна слабост и по­нижен апетит. По-младите хора, от друга страна, са изпълнени с енергия, граничеща със свръхактивност.

 

Публикувано в категории: Ендокринна система /диабет, гуша и др./

Автор simeonova

Какво представляват заболяванията на щитовидната жлеза?

Щитовидната жлеза е орган с формата на пеперуда, разположен в предната долна част на шията, пред ларинкса.

Профилактичните прегледи на щитовидната жлеза: след навършване на 35 години !

Щитовидната жлеза е важен орган, който отгова­ря за синтеза на всички хор­мони в човешкия организъм. Тя влияе на настроенията, на общото здравословно състояние. Затова е най-добре да правите редовно профилактични прегледи на жлезата.

Помагат ли витамините срещу умората?

Понякога, когато се почувства­ме отпаднали, бързаме лесно да преодолеем проблема чрез ком­бинирани витамини. Могат ли наистина да ни помогнат?

Д-р Велизар Дилов: От аритмия се умира!

Понякога ни се струва, че сърцето не ни слуша! От време на време като че ли бие тежко-тежко, друг път тихо-тихо, понякога блъска в гърдите ни, а често дори ни се струва, че сякаш е спряло! Това състояние в медицината се нарича сърдечна аритмия. И няма нищо общо с това дали искаш да ти се случва, или не!

Какво е гинекомастия?

Вече споменахме, че е прието млечните жлези при мъжете да се наричат гръдни жле­зи. Те имат същата структура както и при жените, но са недораз­вити. Както млечните жлези при жените, така и гръдните жлези при мъжете имат рецепто­ри, които са чувствителни към действието на хормоните.

Народната медицина на помощ при проблеми с щитовидна жлеза

Две чаени лъжички еньовче се накисват за час в 1 литър гореща вода. Отварата се пие 2 или 3 пъти на ден. Може и да се прави гаргара със сместа.

Рецепти за заболявания на щитовидната жлеза

Смесват се по 3 части плодове от глог, шипка, стръкове от жълт кантарион и шишарки от хмел, 2 части цвят от невен и по 4 части стръкове от дяволска уста и градински чай. 10 грама от сместа се залива с 500 мл вряла вода, престоява 8-10 часа, отцежда се и цялата настойка се изпива на 3 пъти преди хранене.