Дебела Мара има противъзпалителни свойста
Билката „дебела Мара“ расте навсякъде, устойчива е през зимата, не изисква вода, пълна със здраве, лекува рани
Дебела Мара е месесто, сочно растение с дебели овални листа, подредени във вид на роза. В средата на растението се развива цветна дръжка, която има розови, червени, жълти или бели цветчета. Така наречената билка Дебела Мара принадлежи към семейство Тлъстигови – множество растения, широко разпространени из сухите, каменисти, сипейни места в цялата страна.
Листата на Дебела Мара притежават болкоуспокояващи, противовъзпалителни, антибактериални свойства и помагат за бързото заздравяване на рани
Цветовете могат да бъдат червени, бели и жълти. Дебела Мара цъфти от април до септември, след като цветето умира. Но преди да умре се създават нови, малки цветя, които удължават живота на растението. Дебела Мара произхожда от Мексико, а в нашия район е разпространена повече от хиляда години. Отглежда се върху скали, покриви, стени, може да се отглежда и в саксии. Не изисква много грижи, а най-важното е да се осигури достатъчно слънчева светлина. Тя е устойчива на суша и високи температури.
Лечебен сок от листата на билката Дебела Мара
С помощта на подробен анализ е установено, че Дебела Мара е богата с антибактериални вещества и полизахариди, които действат благотворно на имунната система. Дебела Мара съдържа ябълчена и мравчена киселина и техни соли. Нейните меснати и сочни листа се берат през лятото, по време на цъфтежа.
Както при алоето, за лечение се използва прясно изцеден сок от листата на Дебела Мара, който помага при:
• нервни нарушения
• епилепсия
• неспокоен сън и детски страхове.
Сокът от току-що откъснатите листа от едра тлъстига е подходящ за обезболяване при възпаления на външното и средното ухо. За целта е достатъчно да се сложат няколко капки от него в ушния канал.
Широко приложение в народната медицина намира и разновидността на билката Дебела Мара – жълтото прозорче (жълта тлъстига). Жълтата тлъстига има болкоуспокояващо, противомаларийно, възбуждащо центъра на дишане действие, тонизира гладката мускулатура на матката и храносмилателната система, засилва съкращението на сърцето, понижават кръвното налягане и други.
Отварата от листата и стъблото на жълтата тлъстига се приготвя, като 1 супена лъжица от билката се вари в 300 мл кипяща вода в продължение на 10-15 минути. Кисне 30 минути, прецежда се и се пие 3х1 винена чаша преди ядене. Запарка от жълтото прозорче се получава, като 1 чаена лъжица ситно нарязана билка се залива с 1 чаена чаша вряща вода. Похлупва се и се изпива на глътки след изстиване.
Вътрешно приети, отварите от Дебела Мара успокояват болките, намаляват киселините и съдействат за бързото оздравяване на язвите на стомаха
Използват се и за лечение на лениви черва, високо кръвно налягане и атеросклероза. Те стимулират дихателния център, регулират дишането и са особено подходящо лечебно средство при болни с хронични белодробни заболявания с лекостепенна дихателна недостатъчност.
Народните лечители препоръчват прилагането на компреси или налагане със свежи листа от Дебела Мара при рак на кожата.
Прясно смлените листа или прясно изцеден сок има благоприятен ефект при рани, язви, изгаряния, лунички от слънцето и много други. Намазването с прясно цеден сок от листата на Дебела Мара помага за облекчаване на болката и намалява отока от ухапвания от насекоми, независимо дали това е пчела, оса или комари.
loading…