„Панамските документи“ – как световният елит си пере парите

7
Добави коментар
Hajmanata
Hajmanata

Най-голямото разкритие на финансови измами в историята на журналистиката

Панамските документи (Panama Papers) – може би най-голямото изтичане на секретни документи в историята на журналистиката, което разкрива ясно схемите, с които някои от най-влиятелните хора по света от руския президент Владимир Путин до хора от шоубизнеса и дори звездата на „Барселона“ Лионел Меси са се облагодетелствали в сделки за милиони и милиарди.

Какво са „Панамските документи“

Това показва до момента глобално разследване на екип от Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ).

Интернационалното проучване #Panama Papers е базирано на огромен обем от данни, до които преди повече от година се e добрал германският вестник „Зюддойче Цайтунг“, а впоследствие е споделил с ICIJ, който организира глобалното журналистическо разследване.

Над 11,5 млн. секретни документа бяха разкрити в най-голямото разгласяване на документи в историята на журналистиката. В разследването участие са взели над 370 журналиста от 109 медии в 76 държави по света. За около една година те са проучили 2,6 терабайта данни, съдържащи информация за 214 488 фирми на клиенти от 202 страни, регистрирани в няколко офшорки в продължение на близо 40 години – между 1977 г. и декември 2015 г.

Документите са изтекли от базираната в Панама компания „Мосак Фонсека“ и съдържат данни за офшорните сметки на държавни лидери, наркокартели, мафиоти, корумпирани политици и всякакви хора, укриващи по една или друга причина доходите си.

„Повечето от услугите на фирмите, които предлагат офшорна регистрация, са законни, ако се съобразяват със закона. Документите обаче показват, че банки, адвокатски кантори и други офшорни играчи често са пропускали да следват законовите изисквания, за да бъдат сигурни, че клиентите им не са участвали в криминални начинания, избягване на данъци или политическа корупция“, казват журналисти от екипа на ICIJ. 

Схемите

В данните има информация за банки, които са били движещи сили за създаването на трудни за проследяване компании на Британските виржински острови, Панама или други финансови райски кътчета. Журналистите открили почти 15 600 фирми, създадени от банки за техни клиенти, които искат авоарите им да бъдат обгърнати в тайна.

Документите свързват сегашни и бивши лидери, включително дългогодишния управник на Египет Хосни Мубарак и сирийския президент Башар Асад с незаконни финансови транзакции, отбелязва ДПА. 

„Панамските документи“ разкриват как 12 държавни лидери са сред 143-мата политици, техните семейства и близки сътрудници от цял свят, които са използвали офшорни данъчни убежища.

Карта на страните по света, в които официални държавни лица са замесени в офшорните скандали, излезли в „Панамските документи“

Путин и неговите приятели

Докладът е категоричен – близки на Путин са се облагодетелствали за милиони и милиарди от сделки, които е нямало как да спечелят, ако не е била протекцията на руския държавен глава. Намерени са данни за поне 100 финансови сделки, сред които и такива за огромни заеми, които се изкупуват за 1 долар. Резултатът според тях бил един – парите и властта се връщали обратно при хора и компании, свързани с Путин.

Виж още: Би Би Си: Тайното богатство на Владимир Путин (целият филм)

Според данните близо 2 млрд. долара в офшорки са свързани с руския президент.

Неговият най-добър приятел – виолончелистът Сергей Ролдугин – е в центъра на схема, в която пари от руски държавни банки изчезват в офшорни зони. Банка „Россия“, наричана още „Банката на Путин“, е смятана за инструментът, чрез който е изградена мрежата от офшорни компании.

Сред националните лидери с офшорни богатство са Наваз Шариф, министър-председател на Пакистан; Аяд Алауи, бивш министър-председател на Ирак; Петро Порошенко, президент на Украйна; Алаа Мубарак, син на бившия президент на Египет; министър-председателят на Исландия Сигмундур Давид Гунлаугсон.

Шестима членове на британската Камара на лордовете, трима бивши депутати от британската Консервативна партия и десетки дарители на британските политически партии са имали офшорни активи.

Великобритания и лордовете

Сред разкритите е и бащата на премиера на Великобритания Дейвид Камерън Иън Камерън, който почина през 2010 г. Според документите той е помогнал за създаването на фонда „Блеърмор Холдингс“ в Панама, който се рекламира в рекламни материали, че „не носи отговорност за данъчно облагане на своите приходи или капиталови печалби“. В рекламите се твърди още, че фондът на Камерън „няма да бъде предмет на корпоративен данък или данък върху печалбите във Великобритания“. 

Семействата на най-малко осем настоящи и бивши членове на политбюро на Китайската комунистическа партия също имат скрито офшорно богатство.

И много други схеми

Двадесет и три физически лица, на които са били наложени санкции, заради подкрепата им за режимите в Северна Корея, Зимбабве, Русия, Иран и Сирия, са били клиенти на „Мосак Фонсека“. Фирмите им са регистрирани на Сейшелските острови, Британските Вирджински острови, в Панама и други подобни юрисдикции.

Ключов член на Комисията по етика на ФИФА, която би трябвало да оглавява реформата в поразената от скандали за корупция световна футболна централа, е действал като адвокат за физически лица и фирми, наскоро осъдени за корупцията. 

Звездата на „Барселона“ Лионел Меси пък е включен заедно с баща си заради схемите за укриването на 4 млн. евро данъци.

Анализаторите на ICIJ са идентифицирали стотици хиляди компании, свързани с хора в повече от 200 държави по света. Става дума за огромен брой съобщения от електронна поща, финансови отчети, паспорти и корпоративни документи, насочващи към тайните собственици на банкови сметки и компании в 21 офшорни зони.

Освен това големи банки са участвали в създаването на офшорни компании, които е трудно да бъдат проследени и свързани с конкретни хора.

България в „Панамските документи“

В „Панамските документи“ фигурират и над 150 български граждани, пише в. „24 часа“, който е българската медия в проекта.

Поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските виржински острови.

Още поне 100 са били директори, пълномощници, адвокати, или ликвидатори. Сред тях e имало и чужденци, които живеят или притежават паспорти в България, както и българи, които живеят в чужбина.

Започнете ли да четете сега, ще ви трябват поне 26 години, заявява един от редакторите на проекта Мар Кабра. Според журналистите изтеклата информацията е 46 пъти по-обемна от материалите, които станаха известни като „Уикилийкс“.

Източник: „Гардиън“, Би Би Си, El Confidencial, „24 часа“, „Зюддойче Цайтунг“