Случайните жилищни пожари са сериозна опасност, която може да сполети всеки. Хубаво е да знаем как да се пазим от тях, как да реагираме ако се случи на нас и как да помогнем на останалите. Хубаво е да знаем някои основни правила при бедствени ситуации, за да можем да реагираме адекватно. „Бедствие“ е всяко природно явление като земетресение, наводнение, свличане на земни пластове, бури, снежни виелици, лавини, специфични пожари, продължителни суши и епидемии. Характер на бедствие имат радиационното, химическото и бактериологичното заразяване, когато са причинени жертви и тежки материални щети на собствеността или са застрашени здравето и живота на населението. Първата Ви реакция при такива ситуации трябва да е незабавното уведомяване на 112 за случилото се. Вашето обаждане задължително трябва да е ясно и точно, за това е важно да запазите самообладание. Задължително съобщете :
Къде? – посочете мястото, улицата, точния адрес, а ако е извън града дайте някакъв ориентир за мястото където се намирате.
Какво? – посочете точно какво се е случило. Всичко, на което сте свидетел. Има ли пострадали хора, в какво състояние са те. В съзнание ли са? Имат ли видими наранявания и пр.
Колко?- по възможност дайте броя на пострадалите. Ако не знаете точно какъв е, посочете някаква ориентировъчна цифра.
Кой?- кажете името си и телефонния си номер.
Горски пожари
За съжаление горските пожари нанесоха огромни щети през последните няколко г години в нашата страна и вече са едно сериозно бедствие. Такъв пожар можем да установим чрез наличието на дим, пламъци, падащи сажди, миризмата, както и от поведението на животните. Гасенето на горските пожари е сложен и скъп процес, който се организира от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, Министерството на земеделието и храните, сили на Министерство на отбраната и гасачески групи от общините и кметствата.
Как да действаме в случай на горски пожар
Незабавно се обадете на 112. Проверете посоката на вятър и бързо напуснете района, в който ще попадне пожара. Ако сте блокирани от огъня потърсете река или друг воден източник и се възползвайте от него. Намокрете обилно дрехите си. Търсете сечища, поляни или каквито и да е голи места, за да се измъкнете от пламъците. Покрийте откритите части от тялото си, като задължително поставете мокра кърпа, плат или каквото имате под ръка пред лицето си. Вървете приведени! Ако попаднете на все още малък пожар, задължително се опитайте да го възспрете, като „удряте” пламъците с дреха или пък със събран сноп клони. Почистете от сухи листа и пръчки около огъня, за да забавите разпространението му. Не събличайте дрехите си, защото те поемат част от топлината. Ако сте решили да се борите с малкия пожар, действайте с мисъл, че огъня се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон- от по-ниските части, към по- високите. Бъдете в помощ на огнеборещите се екипи, като им съдействате за локализиране на мястото и помогнете при нужда за евакуиране на животни и хора от района. Не забравяйте, че много често причинита за възникването на горски пожар е човешката небрежност.
Пожар в сграда
Както вече говорихме, причините за пожарите в жилищни сгради или на работното място, често сме самите ние. Понякога е необходимо да се направи съвсем малко, за да се защитим от най-страшното.
Как да действаме в случай на пожар в сграда
Отново незабавно позвънете на 112, като спазите горните правила. Локален пожар в сграда може да се загаси с вода. С вода не се гасят електроуреди, нафта, бензин, електрически инсталации под напрежение. Ако знаете, че в помещението има газ, незабавно я изключете, изключете всички електроуреди и затворете всички врати и прозорци. Напуснете незабавно, като използвате стълбище, ако има външни стълби или балкони, но не използвайте асансьори. По пътя си съобщете на колко може повече съседи, за възникналия пожар. Ако пожарът ви е затиснал и единсвения изход е балкона използвайте въжета, а ако нямате направете от одеала, чаршафи, завеси и т.н. Отново не забравяйте, да покриете тялото си с мокри дрехи и кърпи, да няма открити места. На лицето се поставя задължително мокра кърпа. Ако някоя от дрехите по вас се е запалила я съблечете по най-бързия начин, а ако това е невъзможно я увийте с друга дреха или кърпа, за да задушите огъня. Ако има залепнала дреха върху кожата ви след изгарянето, не дърпайте плата. Ако няма как да излезете от сградата се затворете в банята. Оплътнете вратата с мокри кърпи, дрехи и всичко, което имате под ръка и пуснете душа. Обливайте се със студена вода, за да се предпазите организма си от прегряване. По възможност сигнализирайте местонахождението си. При горенето на пластмаси, много опасни са отделяните токсични газове. Задължително след като сте били в подобна ситуация е посещението при лекар. При натравяне с въглероден оксид, пострадалия се изкарва на чист въздух, като се отпускат дрехите му и се поставя в покой. Ако се наложи се прави изкуствено дишане. Давайте топло мляко, разтвор от сода бикарбонат и минерална вода, докато пристигне спешна помощ.
Оказването на първа помощ при пострадали от пожар е изключително важна. Тя се състои от поредица прости действия, без да се изисква специално медицинско образование, но понякога може да бъде животоспасяваща. За това е много важно, винаги да се притечем на помощ при нужда. Когато сме сигурни за собствената си безопасност винаги трябва да се огледаме наоколо за някой нуждаещ се от нас. В такива стресови ситуации най-трудно остава самообладанието, но то играе най-важна роля за нашите правилни действия. Най-напред трябва да проверим трите най-важни органа за живота на човека- мозък, сърце и бели дробове, като определим дали пострадалия диша, има пулс и дали е в съзнание. Пострадалия е в съзнание ако прави контакт с нас по някакъв начин- говор или жест . Ако не е в съзнание веднага проверяваме дишането и пулса. При необходимост започваме дишане уста в уста и извънгръдни притискания. Ръцете на оказващия помощта трябва да натискат около 3-4 см, 100 пъти в минута, като се внимава да не се счупи ребро.
От нашите действия и/ или бездействия понякога зависят съдби. Не бива да забравяме да бъдем отговорни, както към себе си така и към обществото. А това преди всичко означава да помислим как да се предпазим от нещо лошо , а ако има нужда как да се спасим и да помогнем.