МИСТЕРИЯТА С ОТРАВЯНЕТО НА СЕРГЕЙ СКРИПАЛ
Бащата на „Новичок“ е убит от Мосад през 2002 г.
Академик ген-лейт. Анатолий Кунцевич е намерен мъртъв на борда на самолет от Алепо за Москва след края на секретна командировка в Сирия
19 Март 2018 21:24
0
принтирай
|
текст
Нервнопаралитичното вещество „Новичок“, с което, както твърдят британските следователи, на 4 март в Солсбъри са отровени двойният агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия, е било разработвано от учен, за чиято смърт обвиняват Израел.
Това заяви в интервю за „Йедиот ахронот“ израелският журналист и автор на книгата за операциите на Мосад „Въстани и убий първи: тайната история на израелските ликвидации“ Ронен Бергман.
По негова информация за „баща“ на „Новичок“ е смятан генерал-лейтенант Анатолий Кунцевич, ръководител на програмата за химическо оръжие на СССР от 1970 до 1987 г. и от 1981 г. академик към Академията на науките на СССР към Отделението за обща и техническа химия. От 1872 г. е ангажиран с разработването и производството на химическо оръжие за Червената армия.
Между 1984 и 1991 г. е заместник-началник на химическите войски към Министерството на отбраната на СССР, между 1986-1989 г. е главен специалист в Оперативната група към Политбюро на ЦК на КПСС за дезактивизация на аварията в Чернобилската АЕЦ.
Между 1987 и 1990 г. ръководи съветската делегация на преговорите за химическо разоръжаване в Женева, Лондон, Рим, Бон, Париж и Ню-Йорк.
Известен е като „генерал-газ“.
Израелското разузнаване научава за разработването на това вещество още през 70-те години. Кунцевич е контролирал работата по програмата до средата на 90-те години, когато тогавашният президент на Русия Борис Елцин обявява край на съветската химическа военна програма и назначава Кунцевич за координатор със Запада по ликвидирането на химическите оръжия.
Also in Shikhany (1987), I took these pictures of general general Anatoly Kuntsevich of the Soviet Chemical Warfare Troops. Later he was / pic.twitter.com/9FHb9iRP6z
— Hans de Vreij (@hdevreij) April 10, 2017
Горе-долу по същото време Мосад научава, че и Сирия започва да разработва собствен химически арсенал. Не минава без помощта на самия Кунцевич, който през 1995 г. за немалко пари предава на Дамаск свои разработки и оборудване.
Бившият израелски премиер Ехуд Барак веднага уведомява Москва за това, но не е последвала никаква намеса.
След това под прикритието на учен-химик в Кремъл пристига агент на Мосад, който искал да изясни дали руското ръководство е знаело за действията на своя сътрудник или не.
Soviet soldiers working on a Sarin bomb. Shikhany CW facility, USSR, 1987. First pic: MOD. Others © Hans de Vreij pic.twitter.com/C8rrxIspFW
— Hans de Vreij (@hdevreij) April 10, 2017
Скоро след това ФСБ съобщава, че „група лица, в състава на които и академик Анатолий Кунцевич, са преместили в страна от Близкия изток 800 кг от компонент, който при наличието на определена технология може да бъде използван за изготвянето на отровни вещества“.
След повторен опит ученият е обвинен в контрабанда, но той не само успява да излезе сух от водата, но и да запази контактите си с Дамаск. Очевидно точно това го е погубило.
Починалият при неизяснени обстоятелства Анатолий Кунцевич е открит мъртъв на борда на самолет, изпълняващ полет от Алепо, Сирия за Москва на 29 април 2002 г.
Официалната причина за смъртта му е сърдечен пристъп, но Дамаск и до днес обвинява Мосад за това. В момента Израел запазва мълчание по въпроса.