САЩ ще искат от всеки кандидат за виза историята му в социалните мрежи за последните 5 години

2
433
Добави коментар
SkandalMedia
SkandalMedia

Администрацията на Доналд Тръмп планира да промени процеса по кандидатстване за американска виза за милиони хора по целия свят.

Новите правила са значително разширяване на „екстремната проверка“, която Тръмп иска да въведе за всеки, който идва в САЩ.

Според предложената промяна всеки, който кандидатства за американска виза и зелена карта ще трябва да предостави на американските власти своите имена в социалните мрежи като facebook, twitter, instgram и др., както и да напише предишни имейл адреси, телефонни номера и пътувания по света за последните 5 години.

Според Държавния департамент това ще засегне 14,71 милиона души, които кандидатстват по целия свят. В България миналата година американското посолство е издало 17,908 неимигрантски и 1,095 имигрантски визи. Около 22 хиляди българи са били кандидатите за виза, а процентът на отказ е около 17 на сто.

Според представител на Държавния департамент събирането на допълнителната информация ще направи процеса по издаване на визи по-сигурен и ще помогне в проверката на кандидатите и потвърждаването на тяхната идентичност.

Миналия май администрацията на Тръмп позволи на консулските служители да искат допълнителна информация, ако имат подозрения. За първи път това включваше социалните мрежи, както и предишни номера на паспорт, детайли за членове на семейството и дълга лична история – като предишни работодатели, адреси и пътувания за последните 15 години, вместо стандартните 5.

Но с новото правило сега всеки кандидат за виза ще трябва да предоставя информация за профилите си в социалните мрежи.

Промяната в този аспект дойде след терористичната атака в Сан Бернардино, Калифорния, при която бяха убити 14 души. Тогава постове на терориста в социалните мрежи подсказаха за неговите намерения и мотиви, но са били изпуснати от властите при влизането му в САЩ. Като кандидат-президент тогава Доналд Тръмп поиска пълна забрана за влизане в страната на мюсюлмани, а след това въведе и термина „екстремна проверка“, но без да дава допълнителни детайли.

Новото правило предстои на публично обсъждане в рамките на следващите 60 дни и след това ще влезе в сила.